pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej – moje sposoby

Cera naczynkowa wzięła swoją nazwę od lokalizacji naczynek krwionośnych, które znajdują się płytko pod skórą. Ponadto są mało elastyczne, łatwo się rozszerzają, a potem nie zawsze obkurczają. Naczynka rozszerzają się pod wpływem czynników atmosferycznych, czyli wysokiej temperatury, silnego słońca lub wiatru, i niektórych kosmetyków. Z tego powodu cera naczynkowa wymaga troskliwej pielęgnacji i odpowiednio dobranych preparatów, które nie tylko ją ochronią, lecz także wyraźnie poprawią jej kondycję. Jak rozpoznać cerę naczynkową? Jakie kosmetyki wzmacniające naczynka i zabiegi profesjonalne polecam? Jaką rolę w pielęgnacji cery naczynkowej odgrywa staranny demakijaż?

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Rozróżnienie cery normalnej, mieszanej i tłustej może być skomplikowane, ale cery naczynkowej nie sposób pomylić z żadną inną. Jej cechy charakterystyczne to:

  • widoczne cienkie czerwone niteczki – pojedyncze lub bardzo gęsto skupione, które występują na policzkach, przy skrzydełkach nosa i ewentualnie na dekolcie;
  • cienka skóra – zwykle sucha i bardzo wrażliwa;
  • naczynka krwionośne zlokalizowane płytko pod powierzchnią – mało elastyczne, łatwo rozszerzające się (pod wpływem pogody i niektórych kosmetyków) i nie zawsze obkurczające.

Cera naczynkowa – kosmetyki i zabiegi

Cera naczynkowa czerwieni się pod wpływem warunków na zewnątrz i w pomieszczeniu; nabiera kolorów głównie na policzkach, w okolicy nosa, na skroniach i na czole. Aby zminimalizować te objawy, radzę Wam zaopatrzyć się w kosmetyki zawierające eskulinę, kwas askorbinowy i pochodne związków flawonowych. Jeżeli efekty nie będą satysfakcjonujące, polecam Wam zabiegi z zastosowaniem urządzenia IPL lub lasera erbowo-yagowego.

Cera naczynkowa latem – staranny demakijaż

Staranny demakijaż to bardzo ważna kwestia w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery, zwłaszcza cery naczynkowej. To bardzo wrażliwy typ skóry, dlatego zalegające na niej resztki makijażu, a także pot i kurz mogą być przyczyną podrażnień. Ponadto staranny demakijaż sprawi, że składniki aktywne będą lepiej wchłaniane, a co za tym idzie – pełniej wykorzystywane przez skórę.

Do oczyszczania cery stosujcie łagodny środek w postaci żelu lub emulsji. Nie może zawierać mydła, które mogłoby wysuszyć i podrażnić skórę. Kosmetyk spłukujcie letnią wodą, po czym delikatnie osuszajcie twarz. W pielęgnacji cery naczynkowej sprawdzą się też płyny micelarne – chociaż działają łagodnie, dokładnie usuwają zanieczyszczenia ze skóry i nie wymagają spłukiwania. Po umyciu twarzy pamiętajcie o delikatnym przetarciu jej tonikiem bezalkoholowym, który przywróci skórze prawidłowe pH. Taki tonik możecie zastąpić wodą termalną w sprayu; spryskajcie nią twarz i po chwili lekko osuszcie chusteczką higieniczną.

Ponadto stosujcie peeling, ale jedynie enzymatyczny, ponieważ on rozpuszcza obumarłe komórki zamiast je ścierać. Peelingi ziarniste zawierają drobinki, które mogą podrażnić skórę lub ją rozgrzać, co jeszcze bardziej uwidoczni czerwone pajączki. Peeling enzymatyczny możecie zastąpić peelingiem gommage, który łączy w sobie cechy peelingu enzymatycznego i mechanicznego.

Co więcej, unikajcie kolorowych kosmetyków wodoodpornych – trudno je zmyć, dlatego wymagają zastosowania silniejszych środków oczyszczających, które podrażniają wrażliwą cerę naczynkową.

Cera naczynkowa latem – kosmetyki wzmacniające naczynka

Używajcie kosmetyków dedykowanych cerze naczynkowej, które zawierają wyciągi roślinne, flawonoidy i witaminy. Składniki te, na przykład ekstrakt z miłorzębu japońskiego, oczaru, ruszczyka, arniki, kasztanowca i kwiatów dzikiego mirtu oraz witaminy C, K i PP, wzmacniają ścianki naczynek krwionośnych, zmniejszają ich przepuszczalność i działają przeciwzapalnie. Krem na dzień powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne, a na noc – składniki odżywcze i regenerujące. Pamiętajcie, że filtry UV nie są zarezerwowane na upalne letnie dni, lecz powinny być stosowane przez cały rok.

Ponadto powinnyście stosować preparaty o silniejszym działaniu, takie jak maseczki i sera, które zawierają większe stężenie substancji wzmacniających naczynka. Maseczkę wystarczy nałożyć raz w tygodniu, a serum możecie aplikować nawet codziennie – jako bazę pod krem na dzień lub na noc.

Cera naczynkowa latem – zabiegi profesjonalne

Jeżeli chcecie trwale pozbyć się rozszerzonych naczynek, musicie poddać się zabiegowi w gabinecie kosmetycznym. Najskuteczniejsze zabiegi to zabieg laserowy lub zabieg IPL, ale żaden z nich nie powinien być przeprowadzany latem; powodem jest silne słońce. Za to można, nawet latem, korzystać z zabiegów uszczelniających naczynka – działają przeciwzapalnie i łagodząco, a ich wybór jest szeroki. Polecam Wam między innymi sonoforezę i jonoforezę. Oba zabiegi polegają na wprowadzeniu w skórę silnie skoncentrowanych kosmetyków. Przy sonoforezie ten proces odbywa się za pośrednictwem ultradźwięków, a przy jonoforezie – za pomocą prądu stałego. Zabiegi są skuteczne i relaksujące.

W jaki sposób Wy dbacie o cerę dojrzałą? Jakich kosmetyków używacie i jakie zabiegi wykonujecie? Czekam na Wasze podpowiedzi!

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!