Nadmierne wypadanie włosów. Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów to moja zmora!

Właściwie każdej wiosny jest tak, że tracę zdecydowanie więcej włosów niż normalnie. Bo to, że włosy wypadają, to rzecz całkowicie normalna. Gorzej, gdy wypadają w zdecydowanie większej ilości niż normalnie.

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest związane z ich cyklem życia. Wszystko zaczyna się od fazy anagenu, kiedy to zaczyna się życie włosa. Z cebulki zaczyna wyrastać cienki i krótki włos, który wraz z kolejnymi tygodniami wzmacnia się, wydłuża i pogrubia. Potem przychodzi moment, gdy włosy przestają rosnąć, czyli katagen, aby na końcu wypaść w fazie telogenu. W miejscu starego włosa wyrasta nowy, zdrowy, mocny włos i cały cykl się powtarza.

Nie musimy dokładnie rozumieć tego, co dzieje się w cebulkach naszych włosów, ale powinniśmy pamiętać o jednym. To, że włosy wypadają, to fakt.

Kiedy wypadanie włosów powinno martwić?

Problem pojawia się, gdy wypada zdecydowanie za dużo włosów niż powinno. Ale skąd my właściwie możemy to wiedzieć? Nie sposób ich zliczyć, bo wypadają o różnych porach dnia np. podczas mycia, gdy śpimy, a nie tylko w momencie ich czesania. Warto jednak zainteresować się kondycją swoich włosów, gdy:

  • pod myciu widzimy, że w odpływie jest ich więcej niż zwykle,
  • po każdym czesaniu na szczotce zostaje więcej włosów,
  • przy przeczesaniu włosów palcami część zostaje w dłoni,
  • włosy znacznie przerzedziły się, jest ich mniej i są cieńsze.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów (tego nadmiernego) jest oczywiście sporo. Nie sposób wymienić wszystkie, więc omówię te najważniejsze.

1. Nadmierny stres

Stresujesz się pracą? Masz przed sobą trudny egzamin? Denerwujesz się rozmową kwalifikacyjną? Wszystko to może mieć wpływ na to, że zarówno twoje włosy, jak i skóra, wyglądają nieco gorzej. Udowodniono, że stres przyspiesza wypadanie włosów, więc warto wprowadzić w życiu trochę relaksu i odpocząć czasem od natłoku obowiązków. Dla zdrowia, ale też dla urody.

2. Problemy hormonalne

Włosy wypadają też bardzo często w okresach takich jak dojrzewanie, ciąża czy menopauza. To wszystko ma związek z wahaniami hormonów, które odgrywają kluczową rolę we wzroście włosów. To dlatego nadmierna utrata włosów bardzo często jest też oznaką chorób takich jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Warto więc badać regularnie hormony, aby mieć je pod kontrolą.

3. Zła dieta i anemie

Nieregularne posiłki, jedzenie mocno przetworzonej żywności, za mało warzyw i owoców, niezrównoważona dieta – to również może przyczyniać się do tego, że tracimy więcej włosów niż normalnie. Jeśli włosy nie dostają odpowiednio dużo składników odżywczych (witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych omega), to stają się coraz słabsze i podatne na uszkodzenia. To dlatego jedną z przyczyn wypadania włosów są anemie, czyli niedobory np. żelaza lub cynku w organizmie.

4. Różnego typu choroby

Włosy wypadają w nadmiarze również wtedy, gdy naszą skórę głowy dopadają choroby takie jak łuszczyca, łysienie plackowate, łupież czy grzybica. Ale nie tylko wtedy! Również choroby ogólnoustrojowe i przyjmowanie niektórych leków może mieć wpływ na wypadanie włosów, dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie się badali i dbali o swoje włosy.

5. Genetyka

Niestety często nadmierne wypadanie włosów i fakt, że są cienkie i rzadkie, to efekt genetyki. Wygląd naszych włosów jest zapisany w genach i niestety możemy odziedziczyć po swoich przodkach również problemy takie jak tendencja do wzmożonego wypadania włosów czy przedwczesnego łysienia.

6. Niewłaściwa pielęgnacja

Nie mogę pominąć też bardzo, bardzo ważnej kwestii, jaką jest pielęgnacja. Stosowanie kosmetyków, które mocno wysuszają skórę głowy i włosy (np. szamponów z silnymi detergentami czy wcierek na bazie alkoholu), brak odpowiedniego nawilżania, niestosowanie masek i olejków – to wszystko również wpływa na fakt, że włosy osłabiają się i wypadają w zbyt dużej ilości. Musimy pamiętać, że nasze włosy potrzebują naszej opieki,  w przeciwnym razie będą suche, matowe, łamliwe i kruche. No i stracimy ich więcej niż moglibyśmy.

7. Zmiana pór roku

Na koniec kilka słów o tym, dlaczego włosy wypadają znacznie bardziej jesienią lub po zimie. To ma związek z ilością słońca, które pomaga w syntezie witaminy D, a także z tym, że w tych okresach dostarczamy do organizmu mniej składników odżywczych, bo brak jest tak wielu świeżych, łatwodostępnych i tanich warzyw. Włosy mogą być też zmęczone mrozem i ciągłym przykrywaniem czapkami.

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!