Jak prawidłowo dbać o skórę suchą i odwodnioną?

Skóra sucha i odwodniona jest bardzo trudna w pielęgnacji. Wiele dziewczyn, które mają ten typ cery, popełnia błędy i przez to nieustannie skarży się na niedoskonałości. Ty też do nich należysz? Jeśli tak, to sprawdź, jakich błędów w pielęgnacji nie popełniać, które kosmetyki najlepiej sprawdzą się podczas mycia buzi i czego absolutnie się wystrzegać.

Skóra sucha vs skóra odwodniona

Na początku ustalmy, jakie są różnice pomiędzy skórą suchą a skórą odwodnioną. Wierzchnia warstwa skóry suchej nie ma odpowiedniej ilości wody i lipidów, przez co nie jest ani nawilżona, ani natłuszczona. Skóra odwodniona zaś bardzo często pojawia się przy skórze suchej. Ilość wody w skórze jest mała, a uszkodzona warstwa hydrolipidowa nie zatrzymuje odpowiedniej ilości wody. Odwodnienie dotyczy głębszych warstw skóry. Pielęgnacja zarówno skóry suchej, jak i odwodnionej będzie polegała na odbudowie bariery hydrolipidowej przez nawadnianie skóry z zewnątrz i od wewnątrz.

Błędy w pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej

1. Stosowanie tylko takich kosmetyków, które działają okulzyjnie

Owszem, i te są ważne. Jednak aby zapewnić skórze nawilżenie, należy dostarczyć do jej głębszych warstw odpowiednie substancje. Warstwa okluzyjna będzie ci w tym przeszkadzała, bo utworzy na powierzchni buzi barierę. Ty natomiast musisz zadbać o to, by nawilżyć cerę. Dlatego zastosuj kosmetyki bogate w kwas hialuronowy, aloes, kwas mlekowy, roślinne ekstrakty, mocznik i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dopiero potem użyj produktów tworzących okluzję z zawartością parafiny, wosków, lanoliny i nieschnących olejów.

2. Używanie ziarnistych peelingów

Peelingi z grubymi ściernymi drobinami mogą podrażnić skórę i uszkodzić jej warstwę hydrolipidową. Błędne jest przekonanie, że szorstkość i nierówności skóry można zlikwidować tylko poprzez usunięcie wierzchniej warstwy naskórka. A wystarczy zrobić delikatny peeling enzymatyczny, a następnie nawilżyć i zabezpieczyć cerę przed utratą wody.

3. Niewłaściwe mycie i tonizowanie

Jeżeli do mycia i tonizowania skóry suchej i odwodnionej używasz kosmetyków z detergentami lub alkoholem, to nawet nie wiesz, jak poważny błąd popełniasz. Produkty takie podrażnią i wysuszą cerę. Co więcej spowodują chropowatość, usuną natłuszczające lipidy i zaburzą naturalne pH skóry. Do mycia buzi najlepiej sprawdzą się pianki lub żele, a do tonizowania – hydrolaty. Ich działanie polega na łagodnym oczyszczaniu, nawilżaniu i ochronie przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

4. Połowiczna pielęgnacja

Czy po kąpieli spryskujesz twarz wodą termalną lub hydrolatem i idziesz spać? Nigdy więcej tak nie rób! Mimo że kosmetyki te mają działanie nawilżające, to pozostawione na skórze bez odpowiedniej dodatkowej pielęgnacji mogą ją przesuszyć. Dlatego tak ważne jest wklepanie palcami produktu, a następnie zastosowanie kosmetyku nawilżającego. Skutecznym sposobem na nawilżenie cery jest zaaplikowanie kremu, esencji lub serum na wilgotną twarz i zrobienie masażu.

5. Wpływ temperatury, powietrza i słońca na skórę

Na suchą i odwodnioną skórę negatywny wpływ mają niewątpliwie gorąca kąpiel, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i długie opalanie się bez zastosowania kremu z filtrem UV. Gorąca woda prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i utrwalenia czerwonych pajączków oraz podrażnienia i przesuszenia cery. Klimatyzacja wysusza skórę i obniża jej wilgotność. Sytuację mogą poprawić nawilżacze powietrza i używanie w ciągu dnia nawilżających kosmetyków. Słońce również ma negatywny wpływ na skórę. Promienie UV ją wysuszają, powodują szybsze fotostarzenie oraz przyczyniają się do powstawania zmarszczek i przebarwień.

6. Niepoprawne stosowanie humektantów i olejów

Hemaktanty wiążą wodę w naskórku. Jednak by mogły poprawnie zadziałać, to w naskórku ta woda powinna się już znajdować. Dlatego najpierw skórę można spryskać wodą termalną, a potem zastosować krem z jednym z najpopularniejszych humektantów, czyli kwasem hialuronowym. Dopiero na sam koniec pielęgnacji możesz użyć produktu, który tworzy warstwę okluzyjną.

Używanie olejów bez innych produktów może powodować bardzo duże przesuszenie i odwodnienie. Należy pamiętać, że tłuszcze nie działają nawilżająco, lecz natłuszczająco i zmiękczająco. Zastosowanie kosmetyków nawilżających, potem humektantów i produktów okluzyjnych zapewni skórze suchej i odwodnionej właściwą pielęgnację.

 

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!