jak myć włosy?

Jak, jak często i czym myć włosy i skórę głowy?

Moje piękne Istoty!

Dziś tematem przewodnim są włosy oraz to, dlaczego większość z nas NIE UMIE ich myć! Tak, ta niby prozaiczna czynność, zamiast upiększać i pielęgnować włosy często tylko im szkodzi. Jak to możliwe? Okazuje się, że robimy to niepoprawnie lub stosujemy źle dobrane kosmetyki. Dziś opowiem Wam jak prawidłowo myć włosy, czym je myć i jak często to robić. Zapraszam!

Dlaczego trzeba myć włosy?

To trywialne pytanie jest bardzo podchwytliwe. Okazuje się, że włosy nie bardzo lubią mycie! Skóra głowy owszem, ponieważ to ona wydziela sebum i produkuje łojotok, ale włosy – o ile nie stosujemy kosmetyków do stylizacji – wcale nie lubią tak często być myte. Mycie m=wypłukuje z nich nie tylko brud, ale często wyzbywa ich cennych minerałów i innych składników odżywczych. Wszystko zależy od szamponu. W niektórych kulturach kobiety oczyszczają włosy olejami, kobiety z plemienia Himba radzą sobie w ogóle bez wody… my je moczymy, namydlamy i spłukujemy. Piana myjąca może mieć różne działanie, dlatego warto zastanowić się nad tym, co ma w składzie. To pierwsza zasada dotycząca tego, JAK myć włosy.

Jak myć włosy i skórę głowy?

Dobierz dobrze szampon

Problem zaczyna się właśnie od złych kosmetyków. Jeśli chcesz osiągnąć konkretny efekt na włosach – szukaj szamponów, które są dedykowane Twoim włosom. Suche włosy potrzebują wzmocnienia i nawilżenia, cienkie – zwiekszenia objętości, tłuste – dokłądnego oczyszczenia i regulacji sebum. Kupuj szampon, kierując się potrzebami włosów.

Myjcie włosy szamponami bez parabenów i SLS-ów

Czym są parabeny oraz substancje typu SLS, SLES? To po prostu chemiczne syntetyki, które mają konserwować lub są pianotwórcze, ale z całą pewnością nie pielęgnują, wręcz przeciwnie – niszczą włosy.

Nie używajcie zbyt dużej ilości szamponu!

To, że nałożycie na głowę pół szamponu, wcale ich nie domyje lepiej, ani też nie sprawi, że włosy staną się zdrowe i błyszczące. Odpowiednia ilość to taka, którą możecie po prostu swobodnie umyć włosy i która pieni się na całej głowie. Zacznijcie od niewielkiej ilości i sprawdzajcie, czy włosy są w całości pokryte pianą. Ok, podpowiem tym bardziej drobiazgowym, ze optymalna ilość to wielkość 1 lub 2 ziarenek fasoli.

Nie wylewajcie szamponu bezpośrednio na głowę

Nakładajcie dawkę szamponu na dłoń i delikatnie rozsmarujcie go w rękach. Dzięki temu szampon delikatnie się rozrzedzi i zacznie się pienić, a cała skóra głowy i włosy będzie idealnie pokryta produktem.

Myjcie przede wszystkim skórę głowy

Generalnie szampon powinien mieć styczność ze skórą, a piana zmieszana z wodą z włosami na całej długości. Myjcie włosy tak, by piana z wodą mogły swobodnie po nich spływać. Większość z nas po prostu mydli ostro zarówno głowę jak i całe włosy. To moze niszczyć łodygę i przesuszać pasma.

Umyjcie włosy ponownie, jeśli to konieczne

Włosy, które cierpią na nadmierny łojotok i dużą ilość sebum zazwyczaj wymagają ponownego umycia. Dlatego jeśli to konieczne, myjcie włosy nawet dwa razy podczas jednej “sesji”, jeśli istnieje taka potrzeba.

Nie spłukujcie włosów zbyt ciepłą wodą

Włosy nie bardzo to lubią. Chłodna woda domyka im łuski i poprawia krążenie skóry głowy, dlatego lepiej pielęgnuje i poprawia wygląd pasm. Starajcie się zmywać szampon chłodną wodą.

Nie trzyjcie ich ręcznikiem!

Delikatnie wyżymajcie włosy i owińcie je ręcznikiem – pod żadnym pozorem nie wycierajcie ich w ręcznik i w ogóle niczym nie trzyjcie, Włosy bardzo tego nie lubią. Wilgotne pasma są bardziej podatne na niszczenie, a tarcie w ręcznik bardzo osłabia ich strukturę.

Na koniec jeszcze kilka ważnych informacji na temat mycia i pielęgnacji włosów

Jak często myć włosy?

Tak często, jak to konieczne:) To może lakoniczne, ale wiem, że czujecie, kiedy Wasze włosy są już nieświeże i wymagają mycia. Jeśli potrzeba, myjcie je nawet codziennie.

Jak szybko umyć włosy?

Ech, tu się niestety nie da niczego przyspieszyć. Jeśli nie macie czasu umyć włosów, użyjcie suchego szamponu. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i niezbyt często.

To chyba tyle… Miłego mycia włosów! 🙂

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!