jak się bezpiecznie opalać w solarium?

Czy opalanie w solarium jest bezpieczne? Zasady, niebezpieczeństwo i uzależnienie

Cześć!

Większość kobiet lubi, kiedy ich skóra jest brązowo-złocista. Taki efekt osiągają podczas kąpieli słonecznych na plaży, dzięki samoopalaczom lub w solarium. Te metody mają swoje wady i zalety, jednak najwięcej kontrowersji wywołuje opalanie się w solarium. Czy jest bezpieczne, jak z niego korzystać i kto może opalać się w ten sposób?

Co to jest solarium?

Solarium to miejsce, w którym można uzyskać opaleniznę za pomocą lamp emitujących promieniowanie UVA. Na początku uważano, że ten rodzaj promieni słońca jest bezpieczny. Dziś już wiemy, że z prawdą ma to niewiele wspólnego. Do solarium chodzimy z wielu różnych powodów. Możemy wybierać kabiny leżące lub stojące; niektóre solaria oferują kosmetyki do stosowania przed sesją i po niej.

Opalanie się w solarium – zagrożenia

Solaria nie są do końca bezpiecznym miejscem. Dlaczego? Oto zagrożenia, które niesie ze sobą opalanie w solarium:

  • szybsze starzenie się skóry;
  • uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny;
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych;
  • silne łuszczenie się skóry;
  • możliwość zarażenia się różnymi chorobami skóry;
  • rak skóry;
  • większa ilość wolnych rodników.

Jak korzystać z solarium?

Wybieraj sprawdzone solaria, które mają dobre opinie i w których pracuje wykwalifikowany personel. Jeżeli miejsce, a w szczególności łóżko, budzi twoje wątpliwości, to zrezygnuj z wizyty. Sprawdź też, czy łóżko zostało zdezynfekowane. W solarium bardzo łatwo można zarazić się różnymi chorobami skóry, np. grzybicą.

Używaj jednorazowych ręczników, kapci i bielizny. Przed opalaniem się posmaruj skórę kremem z filtrem. Kolor wprawdzie będzie mniej wyraźny, ale bezpieczeństwo znacznie większe. Załóż także okulary ochronne, bo promieniowanie UVA zwiększają ryzyko powstania zaćmy. A kiedy wrócisz do domu, zastosuj dobrze nawilżający krem lub balsam.

Solarium – przeciwwskazania

Niestety opalanie się na solarium nie jest dozwolone dla wszystkich. Do przeciwwskazań zalicza się:

  • jasna skóra i włosy – promienie UV mogą wywołać czerniaka;
  • choroby tkanki łącznej;
  • ciąża i antykoncepcja;
  • stosowanie produktów z alkoholem;
  • przyjmowanie preparatów z witaminą A;
  • stosowanie niektórych leków.

Czy wiesz, że…

Tanoreksja to psychiczne uzależnienie się od opalania. Polega na zbyt częstym korzystaniu z solarium nawet wtedy, gdy skóra jest mocno opalona, a na skórze są widoczne przebarwienia i zmarszczki.

Pamiętaj też, że solarium nie leczy AZS, łuszczycy i trądziku, a jedynie łagodzi ich skutki i zmniejsza dolegliwości. W dłuższej perspektywie może jednak nasilać te niedoskonałości.

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!