jak stosować maceraty w naturalnej pielęgnacji

Co to są maceraty? Jak stosuję maceraty w naturalnej pielęgnacji?

Cześć!

W domowej pielęgnacji uwielbiam korzystać z naturalnych składników i kosmetyków przygotowanych samodzielnie. Ostatnio polubiłam się z maceratami. Czy wiecie, czym są, jak je robić i w jaki sposób stosować? Jeżeli pierwszy raz o nich słyszycie, to przeczytajcie mój wpis. Zapraszam serdecznie.

Co to jest macerat?

Maceraty roślinne to oleje roślinne z wyciągami ziół, kwiatów lub pąków, które pozyskuje się w procesie maceracji. Ta trwa przeważnie kilka tygodni i polega na moczeniu kwiatów lub roślin w oleju oraz poddawaniu ich działaniu promieni słonecznych. Po odfiltrowaniu uzyskuje się olej z zawartością wszystkich składników pochodzących zarówno z niego, jak i z roślin.

Czym są maceraty wodne?

Maceraty uzyskuje się również przez przygotowanie ich na zimno pod postacią wodnych wyciągów. Rozdrobioną roślinę zalewa się w temperaturze pokojowej i pozostawia na około pół godziny. Następnie odcedza się i przepłukuje się pod wodą. Tę metodę stosuje się w przypadku roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej.

Jak przechowywać maceraty?

Gotowe maceraty są wrażliwe na światło i wysoką temperaturę. Z tego powodu te produkty zaleca się przechowywać w butelkach z ciemnego szkła, w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

Właściwości maceratów

  1. Antyseptyczne, regenerujące i przeciwzapalne.
  2. Chronią przed przedwczesnym starzeniem się organizmu.
  3. Łagodzą stany zapalne.
  4. Zabezpieczają przed zanieczyszczeniem środowiska.
  5. Zwalczają blizny i przebarwienia.
  6. Ujędrniają skórę.
  7. Przyspieszają opalanie i dbają o opaloną skórę.
  8. Stosuje się je w masażu.
  9. Pielęgnują skórę wrażliwą i naczynkową.
  10. Chronią naczynia krwionośne.

Maceraty – zastosowanie i przykłady

Maceraty stosuje się przeważnie w pielęgnacji domowej. Wykorzystuje się je do włosów i skóry. Ich działanie jest uzależnione od zastosowanych składników. Mamy na przykład macerat marchwiowy, nagietkowy, z kasztanowca, z czystka, lawendowy, z bzu.

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!