Co to są maceraty? Jak stosuję maceraty w naturalnej pielęgnacji?
Cześć!
W domowej pielęgnacji uwielbiam korzystać z naturalnych składników i kosmetyków przygotowanych samodzielnie. Ostatnio polubiłam się z maceratami. Czy wiecie, czym są, jak je robić i w jaki sposób stosować? Jeżeli pierwszy raz o nich słyszycie, to przeczytajcie mój wpis. Zapraszam serdecznie.
Co to jest macerat?
Maceraty roślinne to oleje roślinne z wyciągami ziół, kwiatów lub pąków, które pozyskuje się w procesie maceracji. Ta trwa przeważnie kilka tygodni i polega na moczeniu kwiatów lub roślin w oleju oraz poddawaniu ich działaniu promieni słonecznych. Po odfiltrowaniu uzyskuje się olej z zawartością wszystkich składników pochodzących zarówno z niego, jak i z roślin.
Czym są maceraty wodne?
Maceraty uzyskuje się również przez przygotowanie ich na zimno pod postacią wodnych wyciągów. Rozdrobioną roślinę zalewa się w temperaturze pokojowej i pozostawia na około pół godziny. Następnie odcedza się i przepłukuje się pod wodą. Tę metodę stosuje się w przypadku roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej.
Jak przechowywać maceraty?
Gotowe maceraty są wrażliwe na światło i wysoką temperaturę. Z tego powodu te produkty zaleca się przechowywać w butelkach z ciemnego szkła, w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.
Właściwości maceratów
- Antyseptyczne, regenerujące i przeciwzapalne.
- Chronią przed przedwczesnym starzeniem się organizmu.
- Łagodzą stany zapalne.
- Zabezpieczają przed zanieczyszczeniem środowiska.
- Zwalczają blizny i przebarwienia.
- Ujędrniają skórę.
- Przyspieszają opalanie i dbają o opaloną skórę.
- Stosuje się je w masażu.
- Pielęgnują skórę wrażliwą i naczynkową.
- Chronią naczynia krwionośne.
Maceraty – zastosowanie i przykłady
Maceraty stosuje się przeważnie w pielęgnacji domowej. Wykorzystuje się je do włosów i skóry. Ich działanie jest uzależnione od zastosowanych składników. Mamy na przykład macerat marchwiowy, nagietkowy, z kasztanowca, z czystka, lawendowy, z bzu.