trądzik zaskórnikowy

Skuteczne sposoby na trądzik zaskórnikowy

Na pewno każda z Was przynajmniej raz w życiu widziała zaskórnik (oby nie u siebie). To taka mała, czarna kropka, którą można dostrzec na twarzy, plecach i rzadziej na klatce piersiowej. Jeden zaskórnik nie jest problemem, ale gdy jest ich dużo i wciąż powstają nowe, a wokół niektórych z nich tworzy się stan zapalny, mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym. To jedna z odmian trądziku pospolitego, czyli młodzieńczego. Czym jest trądzik zaskórnikowy oraz jakie są jego przyczyny i objawy? Jakie są sposoby na trądzik zaskórnikowy? Postaram się Wam wyjaśnić, na czym polega domowa pielęgnacja cery, zabiegi kosmetyczne i leczenie dermatologiczne przy trądziku zaskórnikowym.

Trądzik zaskórnikowy – przyczyny i objawy

Trądzik zaskórnikowy to łagodna postać trądziku pospolitego i ma podobne przyczyny; są nimi:

  • nadprodukcja łoju,
  • zmiany hormonalne,
  • nadmierne rogowacenie warstwy rogowej skóry.

To ostatnie sprawia, że martwe komórki naskórka blokują ujścia gruczołów łojowych, a łój, który nie znajduje ujścia, tworzy miękki czop. Jeżeli ujścia mieszków gruczołów łojowych są niewidoczne, ale pod skórą wyczuwacie grudkę i obserwujecie stan zapalny, są to zaskórniki zamknięte. Z kolei zaskórniki otwarte mają czarny czubek – za sprawą osiadających na sebum zanieczyszczeń i utleniającej się keratyny.

Trądzik zaskórnikowy najczęściej dotyka nastolatków i znika po kilku latach, jeżeli ich skóra jest odpowiednio pielęgnowana. Niestety, zdarza się, że trądzik zaskórnikowy nie mija nawet po trzydziestym roku życia, a w niektórych przypadkach przekształca się w ropne zmiany. Dlaczego? Bo w zaczopowanym mieszku namnażają się bakterie Propionibacterium acnes.

Trądzik zaskórnikowy – domowa pielęgnacja cery

Zasady pielęgnacji skóry dotkniętej każdą odmianą trądziku są do siebie podobne. Grunt to pamiętać o starannym oczyszczaniu skóry z resztek łoju i martwych komórek, ponieważ ich zaleganie na jej powierzchni przyczynia się do powstawania zaskórników. Zanim oczyścicie twarz, musicie dokładnie umyć ręce, żeby nie rozsiać bakterii, które mogą wywoływać stan zapalny. Do mycia twarzy używajcie łagodnych mleczek, żeli lub płynów micelarnych o właściwościach bakteriobójczych dedykowanych skórze trądzikowej. Gdy już ją osuszycie, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika, sięgnijcie po bezalkoholowy tonik. Taki preparat powinien zawierać substancje ściągające pory i zapobiegające nadmiernemu łojotokowi – dzięki temu skóra odzyska właściwy odczyn pH, co umożliwi rozwój naturalnej flory bakteryjnej. Na zakończenie tej pielęgnacyjnej rutyny powinnyście nałożyć krem – beztłuszczowy i nawilżający, a na dzień matujący.

Raz w tygodniu zróbcie peeling, który oczyści naskórek z zalegających na nim martwych komórek. Wybierajcie peelingi enzymatyczne, które są łagodne i nie zaostrzają stanów zapalnych. Polecam Wam też maseczki nawilżające – dotlenią cerę i poprawią jej ukrwienie. Również raz na tydzień możecie się pokusić o parówki z ziół o działaniu przeciwzapalnym; sprawdzi się szałwia, skrzyp i fiołek. Parówka lekko rozpulchni skórę i rozszerzy zatkane ujścia gruczołów, a przy tym zredukuje zmiany trądzikowe.

Za to tym, z czego musicie zrezygnować przy trądziku zaskórnikowym, jest mechaniczne oczyszczanie twarzy.

Kosmetyki, które kupujcie, powinny być „niekomedogenne”, czyli nie mogą zatykać porów. Zmiany zapalne na skórze możecie kamuflować za pomocą preparatów antybakteryjnych do cery trądzikowej.

Trądzik zaskórnikowy – zabiegi kosmetyczne

Problem trądziku zaskórnikowego warto próbować rozwiązać w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyczka zaproponuje Wam zabiegi leczniczego oczyszczania skóry, które regulują pracę gruczołów łojowych. Inną możliwością są peelingi – azjatycki, kawitacyjny, chemiczny i z wykorzystaniem kwasów owocowych oraz mikrodermabrazja. Ponadto polecam Wam zabiegi lampą Solux z niebieskim filtrem, które łagodzą zmiany skórne. Dobrym rozwiązaniem będą też maski algowe i gipsowe; ich celem jest regeneracja i dotlenienie skóry.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie dermatologiczne

Jeżeli trądzik zaskórnikowy ma ostry przebieg, skonsultujcie go z lekarzem. Dermatolog przeprowadzi badanie sebumetryczne, które – jak sama nazwa wskazuje – sprawdzi poziom łoju, a w razie potrzeby skieruje Was do endokrynologa bądź sam zaleci diagnostykę hormonalną lub kurację lekami (większość z nich jest dostępna na receptę).

W leczeniu trądziku zaskórnikowego stosuje się preparaty w formie kremów lub żeli aplikowanych na skórę; zwykle działają miejscowo i zawierają tretinoinę (stężenie i postać dobiera lekarz). Należy je stosować na noc, ponieważ mogą wywoływać uczulenie na światło. Skutkiem ubocznym ich stosowania może być zaczerwienienie, które na szczęście zniknie po kilku dniach.

Przy trądziku zaskórnikowym stosuje się też preparaty nadtlenku benzoilu (odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i likwiduje zaskórniki) lub kwas azelainowy (ogranicza skłonność do powstawania czopów łojowych i zaskórników). Równie dobrze lekarz może przepisać witaminy przeciwłojotokowe, takie jak PP, B1 i B2, oraz witaminę A i cynk.

Jakie są Wasze sposoby na trądzik zaskórnikowy? Które metody uważacie za najskuteczniejsze, a których unikacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!