Pielęgnacja i kosmetyki do cery wrażliwej, czyli sposoby na bycie piękną
Spoglądasz w lustro i masz problem z rozpoznaniem rodzaju swojej skóry? Jeżeli każdego ranka zastanawiasz się, skąd na twojej buzi są takie a nie inne niedoskonałości, to ten artykuł jest dla ciebie. Być może masz cerę wrażliwą i nie za bardzo wiesz, jak o nią dbać. Nie wiesz, jakich kosmetyków używać i którym zabiegom kosmetycznym poddać się w salonie urody.
Rozpoznanie. Jak wygląda cera wrażliwa?
Pierwszymi objawami, które świadczą o tym, że masz skórę wrażliwą, są: zaczerwienienie, obrzęk, szorstkość i łuszczenie się. Często dochodzą również uczucie napięcia, swędzenia lub ściągnięcia. Objawy te najczęściej występują na twarzy; mogą jednak pojawiać się na innych częściach ciała. Skórę wrażliwą rozpoznasz także po aktywności niektórych enzymów skórnych odpowiedzialnych za utrzymanie naturalnej bariery ochronnej. Jeżeli jest uszkodzona, co w przypadku cery wrażliwej zdarza się dość często, to skóra traci wilgoć, jest narażona na podrażnienia i szkodliwe czynniki z zewnątrz.
Co uwrażliwia skórę?
Czynniki, które przyczyniają się do uwrażliwienia skóry, można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do tych pierwszych zalicza się: wiatr i zimne powietrze, promieniowanie UV, suche powietrze i zmiany klimatyczne, niektóre leki, intensywne oczyszczanie ciała, zwłaszcza zwykłym mydłem. Czynnikami wewnętrznymi są natomiast: wiek (zarówno młody, jak i dojrzały), stres, zmiany hormonalne, skłonność do alergii.
Kosmetyki do skóry wrażliwej
W pielęgnacji skóry wrażliwej najlepsze będą łagodne i delikatne produkty oczyszczające. Powinny znajdować się w nich takie składniki, które przeciwdziałają powstawaniu objawów skóry wrażliwej lub je łagodzą. Produkty powinny zatem zawierać:
- witaminę B5 – wzmacnia naturalną funkcję ochronną skóry i zapobiega utracie nawilżenia,
- gliceryna – naturalna substancja nawilżająca, która zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia,
- olejek z pestek winogron – zawiera kwas linolowy, wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową skóry,
- ekstrakt z korzenia chińskiej lukrecji – ma działanie antyoksydacyjne, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
Jak oczyszczać i pielęgnować cerę wrażliwą?
Skóra wrażliwa jest najlepiej zauważalna na twarzy, bo jest najbardziej narażona na działanie zewnętrznych czynników. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Do makijażu używaj produktów dopasowanych do rodzaju cery, o lekkiej formule i z naturalnymi składnikami. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki mineralne z niewielkim składem. Wybieraj delikatnie oczyszczające preparaty i nie stosuj gruboziarnistych peelingów. Wypróbuj emulsje lub specjalne chusteczki oczyszczające przeznaczone tylko dla cery wrażliwej. Zimą o skórę wrażliwą należy dbać szczególnie: rano i wieczorem należy zabezpieczać ją przed działaniem mroźnego powietrza i niską temperaturą. Równie ważna jest ochrona przed słońcem. Każdego dnia trzeba używać kremu z filtrem, który zapobiegnie przesuszeniu, powstawaniu zmarszczek i przebarwień, a nawet oparzeniom. Kondycję cery wrażliwej pogarsza również palenie papierosów. Nikotyna przesusza skórę, pogłębia zmarszczki oraz sprawia, że cera traci naturalny i jednolity koloryt.
Pielęgnacja wrażliwej skóry ciała
Wrażliwa skóra może także pojawić się na ciele. Aby je prawidłowo pielęgnować, należy zastosować się do tych kilku porad:
- Prysznic i kąpiel powinny trwać nie dłużej niż 10 minut. W ich trakcie używaj letniej, ale nie gorącej wody, która mogłaby podrażnić skórę.
- Nie stosuj mydeł, lecz żele o łagodnym działaniu i naturalnym pH. Dobrze sprawdzą się olejki pod prysznic, które jednocześnie nawilżają i oczyszczają skórę. Ważne jest także, żeby mocno nie pocierać skóry ręcznikiem.
- Po prysznicu lub kąpieli w ciało wetrzyj nawilżający balsam lub krem, który zapobiegnie utracie wody i zregeneruje naturalną barierę ochronną naskórka.
- Nie zakładaj uciskających ubrań wykonanych ze sztucznych włókien, które mogłyby podrażniać skórę i zaburzać krążenie krwi.
Antystresowa pielęgnacja skóry wrażliwej
Czy wiesz, że stres również ma ogromny wpływ na kondycję cery? Bardzo negatywnie oddziałuje zwłaszcza na skórę wrażliwą. Jeżeli chcesz ograniczyć denerwujące cię czynniki, wykonuj ćwiczenia relaksacyjne, medytuj, skup się na głębokim oddechu. W zachowaniu harmonii umysłu i zdrowej skóry pomoże także masaż. Ten zabieg doskonale pielęgnuje, rozluźnia napięte mięśnie i pozwala się zrelaksować.