Moje ulubione kosmetyki do kąpieli. Które i dlaczego ubóstwiam najbardziej?
Cześć!
Uwielbiam kąpiele w otoczeniu świec i przy relaksacyjnej muzyce. Ich uzupełnieniem zawsze są moje ulubione kosmetyki do kąpieli: olejki, zioła i produkty spożywcze. Jak działają na skórę? I w jaki sposób zadbać o skórę po kąpieli?
Najlepsze kosmetyki do kąpieli
Kiedy wybieramy kosmetyki do kąpieli, kierujemy się ich zapachem lub kolorem. Tymczasem pod uwagę powinnyśmy wziąć ich właściwości. Produkty do kąpieli mogą nawilżać, odżywiać, łagodzić, relaksować i regenerować skórę. Możemy wybierać spośród różnych konsystencji. Dobrze sprawdzą się klasyczne płyny do kąpieli, olejki, kule musujące i ziołowe ekstrakty. Bardzo prostym i skutecznym sposobem na poprawę kondycji jest zastosowanie soli z Morza Martwego lub soli Epsom. Ważne jest także, żeby kosmetyki do kąpieli dobierać do rodzaju i właściwości skóry. Mocno pachnące olejki eteryczne raczej nie sprawdzą się do pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej lub atopowej.
Najlepsze olejki do kąpieli
Do kąpieli możecie wybrać spośród wielu olejków. Oto niektóre z nich wraz z ich działaniem:
- olejek z kopru włoskiego na cellulit;
- olejek różany opóźnia starzenie się skóry, zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych i zapobiega rozstępom;
- olejek pomarańczowy na zmarszczki ujędrnia skórę;
- olejek neroli nawilża skórę i zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych;
- olejek z mięty pieprzowej przeciwdziała zmęczeniu;
- olejek lawendowy na bezsenność;
- olejek z drzewa herbacianego pomaga przy trądziku;
- olejek cytrynowy to remedium na żylaki i reumatyzm.
Zioła do kąpieli
Kąpiele z dodatkiem ziół w znacznym stopniu poprawiają kondycję skóry. Wzmacniają naczynia krwionośne, rozluźniają mięśnie, łagodzą podrażnienia, wygładzają skórę, poprawiają krążenie i koloryt skóry. Do kąpieli można też stosować różnorodne mieszanki ziół. Dobrze się sprawdzą: rumianek, lawenda, lipa, nagietek. Wykorzystaj napary z pojedynczych ziół lub mieszanki ziołowe.
Kąpiel krok po kroku
Do kąpieli nie musisz stosować kosmetyków z drogerii lub apteki. Wystarczą ci produkty spożywcze, które na pewno masz w domu. Dzięki nim przygotujesz kąpiele o różnych właściwościach i zastosowaniach:
- kąpiel zmiękczająca i wygładzająca ze szklanki pełnotłustego mleka i dwóch łyżeczek oliwy;
- kąpiel oczyszczająca z ciepłego mleka i drożdży;
- kąpiel na wypryski z mąki pszennej przesypanej do woreczka umieszczonego w wannie;
- kąpiel odżywcza z pół szklanki miodu i dwóch litrów maślanki;
- kąpiel hamująca łojotok z dwóch kilogramów otrąb pszennych wsypanych do woreczka.
Jak dbać o skórę po kąpieli?
Po kąpieli skórze należy się odpowiednia pielęgnacja. Podczas wycierania ręcznikiem nie używaj siły, bo możesz podrażnić skórę. Kiedy skóra będzie już sucha, użyj balsamu, oliwki, olejku, kremu lub masełka kosmetycznego. W trakcie aplikacji kosmetyku zrób krótki masaż.