stres a wypadanie włosów

Łysienie psychogenne, czyli wypadanie włosów spowodowane stresem

Cześć!

Czy wiesz, jak bardzo duży wpływ na organizm ma stres? Może nawet wywołać znaczą utratę włosów, a w niektórych przypadkach spowodować łysienie. Takie schorzenie nazywamy wtedy łysieniem psychogennym. Specyficzną formą łysienia jest trichotillomania, czyli nawykowe wyrywanie włosów przez pacjenta. Co zrobić, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu? I czym charakteryzuje się utrata włosów spowodowana stresem?

Łysienie – przyczyny inne niż stres

Jak zapewne wiesz, całkiem normalnym zjawiskiem jest utrata około 100 włosów na dobę. Jednak gdy dzień w dzień jest ich coraz więcej, to powinnaś zacząć się martwić. Utrata znacznej ilości włosów może być spowodowana różnymi chorobami. Zaliczyć do nich można między innymi:

  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej,
  • choroby tarczycy,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • geny i wiek,
  • niewłaściwą dietę,
  • zatrucie metalami ciężkimi,
  • uszkodzenia mechaniczne włosów i skóry głowy,
  • niewłaściwą pielęgnację i stylizację.

Łysienie psychogenne – jak stres wpływa na kondycję włosów?

Do czynników stresogennych zalicza się między innymi problemy w pracy lub życiu osobistym, które mogą wywoływać chwilowe lub długotrwałe skutki i w określony sposób oddziaływać na organizm człowieka. W skrajnych przypadkach prowadzą do łysienia psychogennego. Substancje odpowiedzialne za pojawienie się stresu powodują utratę włosów w różnej postaci. Wypadanie włosów może zostać także wywołane przez depresje lub nerwice.

Różne formy łysienia wywołane stresem

Łysienie psychogenne w przebiegu może prowadzić do różnorodnych zaburzeń dotyczących włosów. Stresowe sytuacje mogą prowadzić do przedwczesnego przejścia włosów w fazę spoczynku (telogen), wywołać zapalenie mieszków włosowych lub doprowadzić do ogólnego osłabienia struktury pasemek. W związku z działaniem stresu może dojść do utraty włosów na rozległych częściach głowy lub do łysienia telogenowego, które rozpoznamy po przerzedzeniu włosów.

Trichotillomania – odmiana łysienia psychogennego

Jest to specyficzna odmiana łysienia wywołanego działaniem silnego i długotrwałego stresu. Trichotillomania polega na samoistnym wyrywaniu włosów przez pacjenta. Osoba, która cierpi na taką chorobę, nie może powstrzymać się od wyrywania włosów i bardzo często robi to nieświadomie. Na to schorzenie mogą cierpieć zarówno dorośli, jak i dzieci. Pacjenci mogą wyrywać włosy zlokalizowane nie tylko na głowie, lecz także na innych częściach ciała (brwi lub rzęsy).

Łysienie psychogenne – rozpoznanie i leczenie

Łysienie psychogenne występuje bardzo rzadko. Rozpoznasz je po nieregularnych ogniskach pozbawionych włosów, które znajdują się na skórze głowy i innych częściach ciała. Leczenie psychogenne polega na ograniczeniu sytuacji stresogennych, stosowaniu technik relaksacyjnych (joga, medytacja) lub wizytach u psychologa. Schorzenie jest całkowicie odwracalne, a jedynym warunkiem jest wyeliminowanie stresów. Terapia polega na połączeniu farmakologii i psychoterapii. Pomocne są również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej: mezoterapia igłowa, światło LED, pigmentacja skóry głowy. Jeśli jednak doszło do uszkodzenia wielu cebulek włosowych (w przypadku trichotillomanii), to włosy niestety nie odrastają.

Czy miałyście kiedyś problem z wypadaniem włosów lub łysieniem? Jeśli tak, to dajcie znać, jak sobie z tym poradziłyście.

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!