jak zrobić tatuaż z henny w domu?

Jak zrobić tatuaż z henny w domu? Tymczasowo, ale ładnie!

Zwłaszcza latem, gdy odsłaniamy nieco więcej ciała, tatuaże z henny zyskują na popularności. Utrzymujący się na skórze około 2 tygodnie wzór to świetna opcja dla osób, które boją się zrobić sobie trwały tatuaż. Jak zrobić tatuaż z henny w domu?

Tatuowanie ciała to wcale nie trend, który pojawił się współcześnie. Już od przeszło 5 tys. lat ludzie ozdabiają swoje ciała różnymi malunkami. Zmieniła się tylko funkcja tatuażu, który dziś jest przede wszystkim ozdobą i ma pokazywać ważne dla nas wartości.

Tatuaże z henny

Nie wszyscy chcą jednak ozdabiać skórę trwałymi rysunkami. Nie każdy ma w sobie tyle odwagi. Dobrą alternatywą dla niezmywalnych i trwałych tatuaży, są tatuaże z henny. Wyglądają oszałamiająco pięknie. Utrzymują się zaledwie 2-3 tygodnie i zmywają wraz z każdym myciem. A jakby tego było mało, można je wykonać samodzielnie, niewielkim kosztem.

Warto wypróbować tatuaż z henny, kiedy:

  • chcemy ozdobić ciało na specjalną okazję np. festiwal,
  • planujemy ubarwić nasze wakacyjne stylizacje,
  • potrzebujemy wiedzieć, jak będzie wyglądał wzór trwałego tatuażu.

Jaka henna do tatuażu?

Zanim zdecydujemy się na tatuaż z henny, powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat samej henny. Czy wiesz, co to za składnik i jak wybrać ten właściwy?

Henna to sproszkowane liście i pędy rośliny znanej jako lawsonia. Ma naturalne właściwości barwiące, dlatego chętnie stosowana jest do zdobienia ciała, farbowania włosów, brwi lub rzęs. Co ciekawe, nie istnieje naturalnie czarna henna. Farbka do ciała z prawdziwej henny barwi skórę na brązowo. Natomiast sama pasta powstająca po rozrobieniu henny jest z początku brudnozielona.

Większość kosmetyków dostępnych w drogeriach, które są oznaczone na etykietach jako henna, ma wiele wspólnego z tym naturalnym barwnikiem. Henna w tubce to najczęściej mieszanka toksycznych składników i substancji syntetycznych. Nie powinno się jej stosować.

Wybór właściwej henny do tatuażu to jedno. Potrzebne są jeszcze odpowiednie akcesoria, dzięki którym łatwo rozrobimy pastę barwiącą i nałożymy ją na skórę.

Potrzebne akcesoria:

  • aplikator do henny (może to być buteleczka po kroplach do oczu),
  • jednorazowe rękawiczki ochronne,
  • szablon wzoru, chyba że wolimy malować bez szablonu,
  • ceramiczne bądź plastikowe naczynko,
  • łyżeczka lub szpatułka do mieszania (nie metalowa!).

Do zrobienia pasty z henny potrzebne będą jeszcze: sok z cytryny, odrobina miodu i olejek z drzewa herbacianego. Miód zapewni paście lepszą przyczepność do skóry i dodatkowo odżywi. Natomiast olejek wzmocni kolor naturalnej henny. Można zastąpić go olejkiem goździkowym lub eukaliptusowym.

Pasta z henny. Jak ją zrobić?

Jeśli nie kupimy sztucznej henny w tubce (odradzamy), będziemy musieli przygotować własną pastę do farbowania ze sproszkowanego ziela. Aby efekty trwałe i estetyczne, musi być przygotowana na chwilę przed robieniem tatuażu. Przepis na pastę z henny jest całkiem prosty.

  1. Wsyp odmierzoną porcję henny do naczynka.
  2. Dodaj do niej tyle soku z cytryny, aby miała konsystencję pasty do zębów.
  3. Dopraw dodatkami – miodem i olejkiem.
  4. Mieszaj chwilę do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
  5. Przykryj folią i odstaw do momentu aż zbrązowieje.

Przygotowanie pasty z henny nie jest niczym trudnym. Zdecydowanie więcej zdolności trzeba mieć, jeśli chcemy namalować nią na skórze zaawansowany wzór. Dlatego na początek warto wybrać taki szablon, który nie wymaga wprawy. Na początek sprawdzi się mniejszy tatuaż z henny.

Jak zrobić tatuaż z henny?

Prawdziwy tatuaż z henny wymaga kilku godzin wolnego czasu. Nie zrobimy go na szybko, dlatego warto wygospodarować odpowiednią ilość czasu, kiedy chcemy go wykonać.

Krok 1.
Za pomocą aplikatora nałóż hennę na skórę, tworząc zaplanowany wzór. Pamiętaj, że intensywność tatuażu zależy od grubości nałożonej pasty – im grubsza, tym mocniejszy tatuaż. Warto nakładać hennę równomiernie, rysując nią podłużne kreski.

Krok 2.
Po skończeniu rysowania tatuażu odczekaj, aż henna wyschnie. Jeśli kruszy się, możesz skropić ją 2-3 razy roztworem soku z cytryny i miodu lub cukru. Poczekaj, aż zaschnie wierzchnia warstwa tatuażu.

Krok 3.
Zabezpiecz swój tatuaż z henny papierowym ręcznikiem i folią spożywczą. Naturalna henna będzie działała w takich warunkach szybciej. Jednocześnie nie będziemy mieli ograniczonej swobody ruchu przez kolejne kilka godzin. Zawinięty w folię tatuaż z henny można zostawić nawet na całą noc.

Krok 4.
Po kilku godzinach odwiń tatuaż. Zetrzyj hennę ze skóry – nie zmywaj jej, bo możesz osłabić efekt. Nie przejmuj się, jeśli przez pierwsze 48 godzin tatuaż z henny będzie miał rudy kolor, ponieważ to normalne.

Czy henna może uczulić?

Wiele osób obawia się, że tatuaż z henny może wywołać u nich reakcje alergiczne. Jeśli użyjemy naturalnej henny, ryzyko jest bardzo małe. Podrażnienia i zaczerwienienia powoduje toksyczny składnik (PPD), który dodawany jest do naturalnej henny, aby wzmocnić jej kolor. Również z tego powodu naturalna henna jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż henna w tubce.

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!