Jak zlikwidować zmarszczki na szyi i dekolcie. Domowe sposoby na pielęgnację skóry, ćwiczenia i zabiegi w salonie kosmetycznym
Jeżeli masz zmarszczki na szyi i dekolcie, to bądź pewna, że większość osób już zna twój wiek. Tak, to właśnie ta część ciała najbardziej zdradza to, jak długo żyjemy i czy odpowiednio dbamy o siebie. Sprawdź sposoby, dzięki którym odzyskasz młody wygląd, a twoja skóra znów stanie się jędrna i gładka.
Zmarszczki na szyi i dekolcie – rodzaje
Poziome zmarszczki na szyi nazywane naszyjnikiem Wenus powstają w wyniku utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała lub… czytania w łóżku. Pojawiają się około 35. roku życia, lecz zauważamy je dopiero wtedy, gdy są w zaawansowanym stadium. Drugim rodzajem zmarszczek występujących na szyi jest tzw. skóra indyka. Jest widoczna po 40. roku życia i pojawia się najczęściej wtedy, kiedy szybko chudniemy. Tkanka tłuszczowa z drugiego podbródka zmniejsza się, a skóra szybko wiotczeje.
Zmarszczki na dekolcie wynikają przeważnie z budowy tej części ciała. Skóra jest tu bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, nie ma także podściółki tłuszczowej. Zawiera niewiele kolagenu i elastyny, czyli substancji odpowiadających za elastyczność i jędrność. W efekcie na dekolcie już w bardzo młodym wieku pojawiają się pionowe zmarszczki.
Dlaczego powstają zmarszczki na szyi i dekolcie?
Jest wiele czynników, które mają wpływ na powstawanie zmarszczek. Nad niektórymi z nich możemy zapanować, a na inne w ogóle nie mamy wpływu. Najczęściej wymienianymi przyczynami powstawania zmarszczek na szyi i dekolcie są:
- uwarunkowania genetyczne, praca metabolizmu i układu hormonalnego;
- czynniki środowiskowe: smog, zanieczyszczenie powietrza, promienie UV;
- spanie na jednym boku, które powoduje naciąganie skóry z jednej strony szyi i marszczenie z drugiej;
- palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach;
- niewłaściwa pielęgnacja i gorące kąpiele;
- szybki spadek masy ciała i redukcja tkanki tłuszczowej;
- alkohol zawarty w perfumach;
- garbienie się i przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała.
Zmarszczki na szyi i dekolcie – domowe sposoby na ujędrnienie skóry
Wcale nie musisz iść do gabinetu kosmetycznego, żeby ujędrnić skórę oraz pozbyć się zmarszczek na szyi i dekolcie. Aby mieć gładką i młodo wyglądającą skórę, wystarczy zastosować się do pewnych reguł i wypróbować kilka domowych sposobów pielęgnacji.
1. Masaże i kompresy
Codziennie stosuj naprzemienny masaż chłodną i ciepłą wodą, dzięki czemu poprawi się krążenie krwi, a skóra będzie jędrniejsza. Podobną metodą pielęgnacji jest stosowanie kompresów z ręczników zamoczonych w zimnej i ciepłej wodzie. Przykłada się je naprzemiennie na około minutę, a na koniec zabiegu w skórę szyi i dekoltu wklepuje się nawilżający kosmetyk. Równie dobre efekty przyniesie masaż kostkami lodu wykonywany raz na tydzień przez kilka minut.
2. Maseczki na skórę
Możesz kupić gotowe produkty, ale świetnie sprawdzą się własnoręcznie przygotowane kosmetyki. Wypróbuj maskę z wybranego przez ciebie oleju. Podgrzej go do temperatury 38ºC, dodaj kilka kropel witamin A i E oraz olejku rozmarynowego. Składniki dokładnie wymieszaj, a następnie zaaplikuj na szyi, owiń folią i ręcznikiem, a następnie odczekaj pół godziny i zmyj ciepłą wodą. Na zakończenie zabiegu wklep nawilżający krem.
3. Ćwiczenia
Dobrym sposobem na ujędrnienie skóry i wygładzenie zmarszczek na szyi i dekolcie jest obracanie głową w różnych kierunkach przez kilka sekund. Świetne efekty przyniesie również podnoszenie brody jak najwyżej do góry i wysuwanie żuchwy do przodu. To sprawi, że skóra stanie się napięta, a mięśnie mocniejsze. Ważne jest, żeby wszystkie ćwiczenia wykonywać przy ściągniętych łopatkach i wyprostowanych plecach.
Zmarszczki na szyi i dekolcie – zabiegi kosmetyczne
Jest kilka popularnych zabiegów kosmetycznych wygładzających zmarszczki na szyi i dekolcie. Pierwszy to toksyna botulinowa. Zabieg polega na ostrzykiwaniu toksyną botulinową, która powoduje paraliż mięśni i tym samym wygładzenie skóry. Efekty utrzymują się nawet przez osiem miesięcy. Zabieg jest bezpieczny, wywołuje niewielki ból i daje prawie natychmiastowe efekty. Kolejnym jest lifting twarzy. Zabieg wykonuje się z zastosowaniem rozpuszczalnych nici chirurgicznych ułożonych w kratkę. Efekty widoczne są po kilku tygodniach, ale utrzymują się nawet przez 10 lat. Lifting poleca się osobom, które mają głębokie zmarszczki i chcą trwale poprawić wygląd skóry. Ostatni zabieg poprawiający wygląd skóry na szyi i dekolcie to mezoterapia igłowa i bezigłowa. Rezultaty widoczne są już po kilkunastu dniach, a utrzymują się przez około siedem miesięcy. Skóra jest gładka, dobrze napięta i wygląda wyraźnie młodziej.