Jak zapewnić nogom ulgę i relaks? Zabiegi i ćwiczenia na zmęczone nogi
Nogi utrzymują ciężar całego naszego ciała. Nic więc dziwnego, że pod koniec dnia są obolałe i opuchnięte. Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości, to powinnaś zgłosić się do lekarza lub zmienić tryb życia, zacząć ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Sprawdź, jak powinnaś zadbać o nogi, by były zdrowe i piękne. Poznaj najlepsze zabiegi i ćwiczenia na zmęczone nogi.
Dlaczego nogi bolą i są zmęczone?
Można dopatrywać się wielu powodów gorszej kondycji kończyn dolnych. Do występujących najczęściej są to:
- niewygodne obuwie wykonane z nie najlepszej jakości materiałów i nieodpowiednio wyprofilowane;
- tryb życia – siedząca lub stojąca praca wzmaga dolegliwości i choroby nóg;
- brak ruchu – brak aktywności fizycznej i spędzanie większości czasu w jednej pozycji;
- zmiany hormonalne podczas ciąży i w trackie menopauzy;
- choroby, z powodu których tworzą się żylaki;
- długotrwały wysiłek po długiej przerwie w aktywności fizycznej.
Jak zapobiegać zmęczeniu i bólowi stóp?
1. Uniesienie nóg w górę, powyżej poziomu serca. Ułóż stopy na krześle lub na oparciu kanapy i daj im czas na odpoczynek. Zobaczysz, że po kilkunastu minutach staną się lekkie i nie będą wcale boleć. Dzięki takiej pozycji krew szybciej odpłynie z nóg, a krążenie się usprawni. Uczucie dyskomfortu i obrzęk znikną w bardzo krótkim czasie.
2. Kąpiel w letniej wodzie. Chłodna woda pobudza krążenie krwi i niweluje obrzęki nóg. Dla lepszego efektu do wody można dodać łyżkę soli kuchennej i kilka kropel olejku eterycznego (geranium lub cytrusowego). Dobre efekty przyniesie naprzemienne oblewanie nóg i stóp zimną, a potem ciepłą wodą.
3. Kosmetyki chłodzące. Przydadzą ci się zwłaszcza latem lub po intensywnym treningu. Dobre produkty łagodzące powinny zawierać mentol, ekstrakt z kasztana, lawendę i mięte. Najlepsze efekty przyniosą zastosowane podczas masażu.
4. Okłady i kompresy. Najlepiej będą działać te z chłodzącym kosmetykiem lub kostkami lodu. Te ostatnie wystarczy zawinąć w ręcznik i przyłożyć do skóry; takim zawiniątkiem możesz również wykonać masaż.
5. Automasaż stóp. Obrzęki i bóle złagodzisz poprzez masaż stóp i nóg. Możesz użyć specjalnych przyrządów i kojących kosmetyków, które dadzą ci uczucie komfortu i zapewnią dłoniom poślizg na skórze. Jeżeli nie masz odpowiednich akcesoriów, masaż zrobisz palcami poprzez uciskanie odpowiednich miejsc na stopach.
6. Buty i skarpetki. Ich wybór również ma ogromne znaczenie. Noś skarpety z naturalnego i przewiewnego materiału, bez szwów lub z płaskimi szwami. Obuwie dobieraj do rodzaju nawierzchni, by amortyzować wstrząsy i zapewnić odpowiednie podparcie dla stóp. Dobre buty muszą również mieć stabilny i wygodny obcas.
Ćwiczenia dla zmęczonych nóg
1. Stań prosto i równomiernie rozłóż ciężar ciała. Następnie przenieś ciężar ciała na pięty, podkurcz i wyprostuj palce. Ćwiczenie powtórz 10 razy, bo dzięki niemu wzmocnisz stopy oraz złagodzisz skurcze placów i stóp.
2. Jedną stopę połóż na podłodze na ręczniku. Podciągaj ręcznik chwytając go palcami prawej, a potem lewej stopy. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Kiedy stopy przyzwyczają się do ciężaru, na ręczniku połóż książkę lub inny przedmiot o podobnym ciężarze.
3. Przetaczaj piłeczkę pod przednią częścią stopy przez dwie minuty. Dzięki temu wymasujesz podeszwy oraz złagodzisz skurcze i bóle łydek i stóp. Następnie na podłodze rozłóż 10 przedmiotów o łagodnych krawędziach i duży pojemnik. Stopami chwytaj kolejno rzeczy i przenoś je do pojemnika.
4. Na zakończenie treningu stóp naprzemiennie stawaj na całych stopach i czubkach palców (przy złączonych stopach). Ćwiczenie powtórz 10 razy.