Jak dbam o zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego? 

Jeśli czytasz ten wpis, to pewnie tak jak ja niedawno zdjęłaś aparat ortodontyczny i cieszysz się pięknym uśmiechem! Rezultaty faktycznie są wspaniałe, lecz aby były trwałe to musimy szczególnie dbać o nasze ząbki. Wpis powstał na podstawie wiedzy, którą przekazała mi moja ortodontka. Zapraszam! 

1. Retencja 

Po zdjęciu aparatu, na pewno zostałyście wyposażone w aparat retencyjny, tzw.: retainer. Może być on stały, bądź ruchomy. Na pewno Wasz lekarz wybrał dla Was najlepszą możliwą opcję. Jeśli macie szynę stałą, to nie musicie o niej specjalnie pamiętać. Jeśli natomiast zostałyście wyposażone w retainer zdejmowany, to kluczem jest systematyczność w użytkowaniu! Kilka miesięcy po zdjęciu aparatu stałego, aparat retencyjny trzeba nosić minimum 12 godzin na dobę. Stopniowo ten czas się zmniejsza. Retencja jest przedłużeniem aparatu stałego i ma na celu utrwalenie efektów prostowania zębów. Mówi się, że im się jest starszym, tym dłużej retencja powinna trwać. Ale w końcu nie po to zakładałyśmy aparat, by zaprzepaścić efekty leczenia przez własne lenistwo, prawda? 

2. Przegląd 

Z reguły leczenie ortodontyczne trwa od roku do trzech lat. To dość długi czas, więc w tym czasie któryś z zębów mógł się popsuć. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaraz po zdjęciu aparatu udać się na przegląd dentystyczny. Z reguły trzeba wymienić plomby, wyleczyć kilka zębów, bądź usunąć ósemki.

3. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? 

Wybierz miękką szczoteczkę. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby są szczególnie wrażliwe, a szyjki zębowe odsłonięte. Tylko miękka szczoteczkę nie podrażni dziąseł.

4. Jaką pastę do zębów wybrać? 

Najważniejsze, by nie wybierać past wybielających, mogą one podrażnić dziąsła i zęby. Każda inna pasta będzie w porządku. Natomiast najlepsza będzie pasta z wysoką zawartością fluoru. 

5. Co z wybielaniem?

Bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego nie powinno się wybielać zębów. Na pewno Wasz lekarz powie Wam, kiedy będziecie mogły zęby wybielić, aby było to w pełni bezpieczne. Jeśli przez okres noszenia aparatu stałego stosowałyście się do zaleceń lekarza i dbałyście o higienę, to na pewno nie będziecie mieć brzydkich plamek po jego zdjęciu. Bezpośrednio po zdjęciu aparatu ortodontycznego możemy umówić się na skaling i piaskowanie. W ten sposób pozbędziecie się kamienia nazębnego, osadów i przebarwień. To idealny sposób na odświeżenie uśmiechu bez niszczenia szkliwa. Ja skorzystałam z tej opcji od razu przy zdejmowaniu aparatu i uśmiech bez aparatu jest jeszcze bardziej fenomenalny!

To już wszystko. A Wy jak dbacie o swoje zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, ja i inne (byłe) aparatki chętnie skorzystamy z Waszych rad.

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!