jak dbać o włosy w trakcie ciąży?

Jak dbać o włosy, gdy jesteś w ciąży? Farbowanie, stylizacja i zabiegi kosmetyczne

Cześć!

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. W jej ciele zachodzą różne procesy, które sprzyjają rozwojowi dziecka, lecz nie zawsze są dobre dla przyszłej mamy. Wiąże się to między innymi z kondycją włosów. Jak wszystkie wiemy, podczas ciąży fryzura jest gęsta i lśniąca, jednak przez kilka miesięcy po porodzie włosy wypadają. Czy odpowiednia pielęgnacja może temu zapobiec? I jak w ogóle to robić? Przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz.

Włosy a ciąża

Kiedy jesteś w ciąży, twoje włosy są mocniejsze, gęściejsze i ładniejsze. Dzieje się tak zw względu na podwyższony poziom estrogenów. A piękniejsza fryzura skłania do częstszych zabiegów fryzjerskich. Ale czy farbowanie, prostowanie i różne kuracje są bezpieczne dla przyszłej mamy? Jeżeli wykonujesz je z zachowaniem bezpieczeństwa i u doświadczonego fryzjera, to możesz być spokojna o siebie i o swoje dziecko. Nie ma też żadnych przeciwwskazań co do domowej pielęgnacji i używania profesjonalnych kosmetyków. Ważne jest jednak, żeby zawierały naturalne składniki, bo skóra głowy u ciężarnych kobiet jest bardzo wrażliwa.

Odrobina blasku nie zaszkodzi

Jeżeli zauważyłaś, że twoje włosy stały się nieco matowe, to śmiało możesz zastosować domową lub profesjonalną kurację nabłyszczającą lub odżywczą. Chwilowy brak połysku może być spowodowany zbyt częstą stylizacją. Łuski włosowe są rozchylone, pasemka szorstkie i matowe, a fryzura się elektryzuje. Co możesz zrobić? Dwa razy w tygodniu na umyte włosy nakładaj maskę wygładzającą przeznaczoną do spłukiwania lub wchłonięcia się w pasemka. Jeśli końcówki twoich włosów są rozdwojone, to podetnij je w salonie fryzjerskim. Dodatkowo fryzjer zastosuje odżywczą i nawilżającą kurację.

Ciąża a keratynowe prostowanie włosów

W zasadzie nie ma przeciwwskazań do keratynowego prostowania włosów w salonie fryzjerskim. Jednak praktycznie preparaty stosowane podczas zabiegu mogą wywołać podrażnienia, a zapach może spowodować mdłości i zawroty głowy. Jeśli zdecydujesz się na keratynowe prostowanie włosów, to powiedz fryzjerowi, że jesteś w ciąży, poproś też o zrobienie próby uczuleniowej. Całkowicie bezpieczne jest natomiast używanie prostownicy. Pamiętaj jednak, że częsta stylizacja na gorąco przesusza włosy.

Farbowanie włosów a ciąża

Na temat farbowania włosów w ciąży krążą już legendy. Ale ty wiedz jedno: nie udowodniono negatywnego wpływu składników farb na płód i organizm matki. Pod uwagę należy wziąć jednak uwrażliwienie skóry głowy i możliwość wystąpienia podrażnień. Z tego powodu najlepiej jest używać produktów z naturalnym składem, bez zawartości amoniaku i substancji zapachowych. Poproś fryzjera o zrobienie próby uczuleniowej dzień przed koloryzacją. O ile to możliwe poproś fryzjera, żeby usadził cię przy oknie – zapach farby może być drażniący dla przyszłej mamy.

Łupież a ciąża

Dolegliwości związane w przetłuszczaniem się skóry głowy zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli już do nich dojdzie, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Intensywny łupież lub łojotokowe zapalenie skóry wymagają interwencji dermatologa. Nie próbuj działać na własną rękę, bo możesz pogorszyć stan skóry głowy. Lekarz dobierze odpowiednie preparaty i zaleci taką kurację, która dla ciężarnej kobiety będzie najlepsza, a dla dziecka najbezpieczniejsza. W domu natomiast stosuj szampon przeciwłupieżowy tak często, jak tego potrzebujesz.

Jakie kosmetyki do włosów stosować w ciąży?

Możesz używać tych, które stosowałaś przed zajściem w ciążę. Pamiętaj jednak, że używanie niektórych produktów może być zupełnie bez sensu. Nie ma potrzeby korzystania z preparatów wspomagających wzrost, bo w ciąży włosy praktycznie nie wypadają. Gruczoły łojowe pracują wolniej, więc skóra głowy praktycznie się nie przetłuszcza. Nie ma więc sensu używanie produktów oczyszczających, które mogłyby przesuszyć pasemka. Zaleca się natomiast stosowanie preparatów nawilżających, wygładzających i nabłyszczających. Włosy u ciężarnych mogą bowiem przesuszać się, tracić naturalny połysk i się elektryzować.

Co dzieje się z włosami po porodzie?

Włosy po porodzie wypadają i jest to normalne zjawisko. Utrata włosów jest spowodowana zmianami hormonalnymi, a dokładniej spadkiem poziomu estrogenów. Może być też wywołane stresem poporodowym lub zwyczajnym osłabieniem, który ma miejsce podczas połogu. Pielęgnacja i kosmetyki po porodzie mogą pozostać te same. Warto jednak pomyśleć o zmianie fryzury – kształt twarzy po urodzeniu dziecka może się nieco zmienić i dawne uczesanie nie będzie już pasowało.

Czy są tu jakieś przyszłe mamuśki? Jeśli tak, to zostawcie komentarz, jak dbacie o włosy, dziewczyny.

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!