jak dbać o cerę dojrzałą?

Jak dbać o cerę dojrzałą? Moje sposoby

Jeżeli od lat stosujecie te same kremy i balsamy, niestety, czas to zmienić. Cera dojrzała ma inne potrzeby niż skóra młodszych kobiet, chociaż każda z nas starzeje się we własnym tempie, o którym decydują geny, hormony i styl życia. Pojęcie „styl życia” jest bardzo pojemne; mieszczą się w nim między innymi oparzenia słoneczne, odmrożenia, zarwane noce, stres, niezrównoważona dieta, palenie papierosów oraz nadużywanie kawy i alkoholu. Jaka jest cera dojrzała i co zawiera dobry krem do cery dojrzałej? Jaką rolę w pielęgnacji cery dojrzałej odgrywają filtry UV oraz kosmetyczka i dermatolog? Jak powinna wyglądać pielęgnacja ciała przy skórze dojrzałej?

Jaka jest cera dojrzała?

Po pięćdziesiątym roku życia w organizmie kobiety spada liczba estrogenów, a w konsekwencji zmienia się struktura i wygląd skóry. Jej warstwa rogowa staje się grubsza, a pozostałe warstwy naskórka i strefy podnaskórkowej przeciwnie – cieńsze. Zmienia się koloryt skóry, to znaczy pojawiają się przebarwienia i rozszerzone naczynka. Gorzej ukrwiona skóra otrzymuje znacznie mniej składników odżywczych. Gruczoły łojowe pracują wolniej, dlatego naturalna warstwa ochronna staje się cieńsza. Ponadto skóra jest coraz mniej elastyczna oraz staje się szorstka, sucha i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Włókna kolagenowe i sprężyste zanikają, czego skutkiem są pogłębiające się zmarszczki mimiczne i grawitacyjne.

Dobry krem do cery dojrzałej – co zawiera?

Krem do cery dojrzałej ma za zadanie intensywnie ją nawilżać i zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Do znanych i sprawdzonych substancji o działaniu przeciwzmarszczkowym należą:

  • Pochodne witaminy A, które odpowiadają za wzrost i dojrzewanie komórek naskórka oraz stymulują produkcję włókien kolagenu,
  • Witamina C, która wspomaga odnawianie włókien kolagenowych, poprawia koloryt skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Ponadto jest silnym antyoksydantem, czyli chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a tym samym opóźnia procesy starzenia,
  • Witamina E i koenzym Q10 – również antyoksydanty,
  • Kwasy owocowe AHA, które powodują rozklejenie się komórek warstwy rogowej, a co za tym idzie – przyspieszają wchłanianie innych składników pielęgnacyjnych. Kwasy owocowe AHA sprawdzają się w kremach zarówno na dzień, jak i na noc,
  • Fitoestrogeny (hormony roślinne), które często pozyskuje się z soi. Producenci kosmetyków zapewniają, że działają na takiej zasadzie jak ludzkie estrogeny, czyli przyśpieszają regenerację naskórka, stymulują produkcję włókien kolagenowych i zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie,
  • Roślinny odpowiednik DHEA, czyli hormonów płciowych produkowanych przez nadnercza. Ich produkcja spada po 30. roku życia, dlatego te niedobory warto uzupełniać za pośrednictwem kosmetyków. Spowalniają one procesy starzenia, poprawiają sprężystość skóry, spłycają zmarszczki i chronią przed przebarwieniami,
  • Kwas foliowy, który przyśpiesza regenerację DNA komórek skóry, a tym samym zapobiega utracie wody i wzmacnia skórę.

Cera dojrzała i filtry UV

Słońce wyraźnie przyśpiesza starzenie się skóry, dlatego krem na dzień, który stosujecie, powinien zawierać filtry UV. Smarujcie nim nie tylko twarz, lecz także szyję i dekolt.

Cera dojrzała – kosmetyczka i dermatolog

W wieku dojrzałym musicie zacząć chodzić do kosmetyczki i dermatologa, nawet jeżeli nie macie większych problemów z cerą. Fachowcy dobiorą zabiegi i pielęgnację domową specjalnie do Waszych potrzeb. Najlepszy wpływ na dojrzałą skórę mają peelingi, na przykład glikolowe lub z retinoidami. Tego typu zabiegi nie nadwyrężą Waszej kieszeni, zwłaszcza że nie trzeba ich wykonywać często (kilka razy w roku wystarczy). Dzięki nim skóra szybko się regeneruje, odzyskuje zdrowy koloryt i sprawia, że nakładane kosmetyki lepiej się wchłaniają. Po serii peelingów możecie zastosować łagodniejsze zabiegi, takie jak jonoforeza, mezoterapia lub mikrodermabrazja.

Skóra dojrzała – pielęgnacja ciała

Nawilżanie i natłuszczanie ciała to Wasz codzienny obowiązek. Dodatkowo nie zaszkodzi pozbyć się brodawek i naczyniaków, które pojawiają się z wiekiem i nie tylko nie wyglądają ładnie, lecz także mogą przerodzić się w złośliwe zmiany skórne.

Co jeszcze? Dłonie. Po każdym umyciu rąk posmaruj je intensywnie nawilżającym kremem, który latem powinien zawierać dodatkowo filtry UV.

Zadbajcie o stopy. Każda kobieta, bez względu na wiek, powinna mieć wypielęgnowane paznokcie i gładkie pięty. W razie problemów z pękającą skórą, koniecznie wybierzcie się do dobrej pedikiurzystki, ponieważ przez pęknięcia bardzo łatwo wnikają grzyby, bakterie i wirusy. Traktujcie stopy wyjątkowo delikatnie, to znaczy:

  • nie przegrzewajcie ich;
  • nie narażajcie na odmrożenia;
  • regularnie je nawilżajcie;
  • systematycznie obcinajcie i piłujcie paznokcie, a ewentualny problem ich wrastania skonsultujcie z podologiem.

Ponadto regularnie wykonujcie peelingi – nie tylko całego ciała, lecz także dłoni i stóp. Ten pierwszy powinien być gruboziarnisty, ponieważ skóra na udach i pośladkach jest grubsza i trudniejsza do złuszczenia. Z kolei do dłoni i stóp stosujcie delikatne peelingi myjące z olejkami nawilżającymi. Regularne peelingi nie tylko „wymieniają skórę” na młodszą, lecz także pobudzają krążenie, a tym samym poprawiają koloryt i naprężenie skóry.

Najlepsze jest to, że peeling możecie przygotować samodzielnie w domu na bazie ogólnodostępnych produktów kosmetycznych i spożywczych.

W jaki sposób Wy pielęgnujecie skórę dojrzałą? Jesteście zadowolone z efektów?

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!