Co skrywa krem nawilżający? Najlepsze składniki nawilżające do każdego typu cery
Każdy rodzaj skóry wymaga nawilżenia. Aby dostarczyć cerze odpowiednio wysoką dawkę nawodnienia, należy stosować produkty z konkretnymi składnikami. Dopiero ich użycie spowoduje, że twoja skóra będzie wyglądać świeżo, promiennie i młodo.
Dlaczego skóra się przesusza?
Na kondycję skóry wpływ ma wiele czynników. Suchość powodują:
- czynniki środowiskowe: niskie i wysokie temperatury, suche powietrze, promieniowanie UV;
- czynniki związane ze środowiskiem w pracy: alergeny, substancje drażniące i toksyczne, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i centralnie ogrzewanych;
- czynniki związane z pielęgnacją ciała: zbyt częste kąpiele, wysoka temperatura wody, silnie odtłuszczające mydła, preparaty z detergentami;
- czynniki związane z dietą: niedobory witamin i mikroelementów.
Nawilżające składniki w kremach
Najpopularniejszymi i zarazem najskuteczniejszymi składnikami nawilżającymi są:
- Kwas hialuronowy – substancja naturalnie występująca w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej. Niestety wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje, a skóra robi się sucha, wiotka i szara. Aby opóźnić proces starzenia, należy zastosować kosmetyk z kwasem hialuronowym o odpowiedniej wielkości cząstek. Te substancje nawilżają skórę od wewnątrz, wygładzają jej powierzchnię i rozjaśniają przebarwienia.
- Kolagen – druga po kwasie hialuronowym substancja, która zapewnia bardzo dobre nawilżenie skórze. Nie jest to jednak jedyna właściwość kolagenu. Kobiety znają go przede wszystkim z działania przeciwzmarszczkowego, ujędrniającego i wygładzającego. Produkty z zawartością tej substancji spłycają zmarszczki, zapewniają skórze sprężystość i poprawiają owal twarzy.
- Gliceryna – przenika przez warstwę rogową naskórka i wnika w przestrzeń międzykomórkową. W kosmetykach pełni rolę substancji nawilżającej i emolientu, który zapobiega wysuszeniu skóry. Gliceryna w stężeniu od 3 do 25% ma właściwości nawilżające; większe stężenie odwadnia skórę.
- Wazelina – jest jednym z emolientów co oznacza, że ma działanie zmiękczające i wygładzające skórę. Zapobiega wysuszeniu cery, tworząc na jej powierzchni ochronną warstwę, która zapobiega odparowaniu wilgoci.
- Parafina – jest pozyskiwana z ropy naftowej. Na powierzchni skóry tworzy ochronny film, który zapobiega ucieczce wilgoci. Nie wywołuje uczuleń, jednak może zapychać pory skóry.
- Mocznik – to produkt metaboliczny białek, występujący w moczu i pocie. Jego działanie uzależnione jest od stężenia (mocznik w stężeniu 10% nawilża skórę). Ta substancja zatrzymuje w komórkach skóry wodę i zwiększa jej ilość w warstwie rogowej naskórka.
- Ceramidy – są związkami chemicznymi z grupy lipidów i składnikami cementu międzykomórkowego. Wraz z wiekiem ich ilość maleje, co prowadzi do przesuszenia skóry, pojawienia się zmarszczek i przyspieszonego procesu parowania wody. Ceramidy zawarte w kremach uzupełniają te, które znajdują się w skórze, i przywracają prawidłowy poziom nawilżenia.
Jak nawilżać skórę?
Nawilżanie skóry powinno odbywać się zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Pierwszy sposób polega na spożywaniu co najmniej jednego litra wody dziennie, owoców, warzyw i ryb. Drugi natomiast to stosowanie kosmetyków. Nawilżającymi produktami są między innymi: balsamy do ciała, kremy, sera, maseczki, olejki, mleczka, masełka i mgiełki. Kolejność stosowania tych kosmetyków jest bardzo ważna. Najpierw należy spryskać twarz mgiełką, hydrolatem lub tonikiem, a kropelki, które osiądą na skórze, delikatnie wklepać. Płynne kosmetyki zapewnią nam nawilżenie. Jednak aby je utrzymać we wnętrzu skóry, potrzebne są produkty tworzące na naskórku ochronną warstwę. Są to wszystkie te produkty, które mają olejową lub żelową formułę. Zapobiegną odparowaniu wody z głębszych części skóry i zapewnią twarzy miękkość, wygładzenie i ujędrnienie.
Domowe sposoby na nawilżenie skóry
- Oliwa z oliwek zawiera witaminy z grupy B, fosfor, żelazo oraz witaminy C i E. Doskonale nawilża, łagodzi podrażnienia, regeneruje i ujędrnia skórę. Oliwę z oliwek można nakładać kilka razy w tygodniu; częstotliwość stosowania zmniejsza się wtedy, gdy cera jest mieszana i tłusta. Produkt można połączyć z kremem, którego używamy na co dzień, lub stosować samodzielnie.
- Siemię lniane jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę E, cynk, kwas foliowy, magnez, wapń, żelazo i błonnik. Możne je stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Siemię lniane nakłada się w formie maski na twarz, szyję i dekolt.
- Banan ma właściwości odżywcze, nawilżające i regenerujące. Wystarczy zblendować owoc i w formie papki nałożyć go na skórę. Banan dobrze nawilża, wygładza i rozjaśnia przebarwienia. A do tego pięknie pachnie, nie podrażnia i jest dobrym sposobem na naturalną pielęgnację w domu.
- Płatki owsiane w formie maseczki świetnie sprawdzają się do nawilżania skóry. Wystarczy zmielić je w młynku do kawy i zalać wodą. Dla uzyskania lepszych efektów można dodać miód, jogurt lub żel aloesowy.