bursztynowa pielęgnacja

Bursztynowa pielęgnacja. Wiecie, co kryje się w bursztynie?

Wiecie, jakie są właściwości bursztynu? W tym złocistym kamyku zamknięte są nie tylko promienie zachodzącego słońca, ale też wiele cennych składników odżywczych.

Zawsze, kiedy jestem nad morzem, wracam z garstką bursztynów. Dotychczas traktowałam te drobne kamyczki wyłącznie jako ozdobę. Nie wiedziałam, jakie właściwości ma bursztyn. Dzisiaj już wiem i tą wiedzą chciałabym się podzielić z Wami. Jesteście ciekawe, dlaczego wielu producentów tak chętnie sięga po bursztyn przy produkcji swoich kosmetyków?

Bursztyn – słoneczna kropla

Co to jest bursztyn? Bardzo, bardzo, bardzo piękny kamień szlachetny pochodzenia roślinnego. Powstaje w wyniku skamienienia żywicy z drzew iglastych i z reguły kilkadziesiąt milionów lat. Niektóre kawałki bursztynu mogą zawierać zatopione owady lub kawałki roślin, które nie tylko wyglądają pięknie, ale też są cennym źródłem wiedzy dla badaczy.

Ale wiecie, co jest w bursztynie najpiękniejsze? Wcale nie to, jak cudownie załamuje i odbija światło. Najpiękniejszy jest skład bursztynu.

Skład bursztynu

Co kryje w sobie bursztyn? Głównie składa się z węgla (80%) i tlenu (10%). Jednak jego skład zależy przede wszystkim od miejsca pochodzenia i wieku. Im starszy bursztyn, tym bardziej interesujący jego skład chemiczny. Oprócz węgla i tlenu znajdziemy w nim także jod oraz siarkę. To przede wszystkim źródło składników mineralnych, które są bardzo cenne w pielęgnacji.

Czemu mnisi lubią bursztyn?

W klasztorach zapoczątkowano leczenie bólu brzucha lub chorób pęcherza za pomocą nalewek bursztynowych. To właśnie mnisi jako pierwsi zaczęli wykorzystywać bursztyn do celów leczniczych. Dzięki nim wiemy dziś naprawdę wiele na temat tego, jak działa bursztyn. I znamy przepisy na najlepsze nalewki bursztynowe!

Bursztyn w kosmetyce

Początki stosowania bursztynu w kosmetyce sięgają wieku XIX. Już nie tylko mnisi sięgają po bursztyn, ale też aptekarze. Składy aptekarskie wprowadzają wówczas do swojej oferty jantarowe (bursztynowe) balsamy, maści i wspomniane nalewki. Najpierw służą one celom leczniczym, ale szybko zaczynamy doceniać kosmetyczne właściwości bursztynu. Nalewek zaczynamy używać jako wcierek do włosów, maści jako kremów itd.

Co sprawia, że warto sięgać po bursztyn w kosmetyce?

Właściwości bursztynu

Działa bakteriobójczo i antyoksydacyjnie, zwalczając szkodliwe wolne rodniki. Doceniamy bursztyn także za jego właściwości energetyzujące. Nic dziwnego, że większość kosmetyków z bursztynem przeznaczonych jest do pielęgnacji cer dojrzałych, suchych i domagających się dogłębnej rewitalizacji.

Oto jak działa bursztyn na skórę i włosy:

  • poprawia nawilżenie, natłuszczenie i odżywienie;
  • poprawia jędrność i elastyczność;
  • zmniejsza szorstkość;
  • spłyca mniejsze i większe zmarszczki;
  • jest naturalnym filtrem UV;
  • sprzyja regeneracji komórek;
  • regeneruje i wzmacnia cebulki włosów.

Jak wykorzystać bursztyn w pielęgnacji?

Najprościej kupić gotowe kosmetyki z bursztynem. Większość z nich oznaczone jest jako produkty „jantarowe”, ponieważ taka jest alternatywna nazwa bursztynu. Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim warto sprawdzić, jak wysoko w składzie znajduje się bursztyn – im wyżej, tym lepiej. Dobrze, jeśli skład jest prosty i nie ma w danym produkcie wielu konserwantów, barwników, aromatów – mogą one niepotrzebnie zaburzać działanie bursztynu. Słowem: ważne jest to, co przy wszystkich innych kosmetykach, czyli naturalność.

Bursztyn w medycynie estetycznej

Wiecie, że bursztyn wykorzystywany jest także w medycynie estetycznej? Zaawansowane technologie pozwalają dziś na pozyskanie czystego i bezpiecznego kwasu bursztynowego, który świetnie sprawdza się w kompleksowej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Salony SPA również wykorzystują w swoich zabiegach całe linie kosmetyków na bazie bursztynu, które mają działanie energetyzująco-dotleniające.

Bursztyn w medycynie estetycznej występuje najczęściej w dwóch postaciach:

  • ekstrakt z bursztynu, czyli składnik kosmetyków,
  • prawdziwe bursztyny wykorzystywane np. do masażu.

Domowe kosmetyki z bursztynem

Niestety nie mamy zbyt wiele możliwości, jeśli chodzi o stworzenie własnych receptur kosmetycznych na bazie bursztynu. Możemy przygotować sobie nalewkę bursztynową (zalewając drobne bursztyny spirytusem), ale alkohol może podrażniać skórę, więc nie należy go stosować regularnie. Nie ma jednak innego domowego sposobu na wyciągnięcie z bursztynu tego, co kryje w środku. Nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w olejach, ani w hydrolatach. Możemy za to pokruszyć bursztyn na bardzo drobne kawałki lub zmielić go w młynku do kawy. Dodany do żelu pod prysznic zadziała jak peeling, a wzbogacenie kremu o pyłek bursztynowy nada mu zupełnie nowe, ciekawe właściwości.

Przetestujcie same, jak działa bursztyn w pielęgnacji!

Dagmara

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne wpisy

O mnie

Cześć. Tu Dagmara

...wielbicielka kosmetyków i makijażu. Na moim blogu znajdziesz całą masę porad i recenzji produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Nie mogło zabraknąć kosmetycznych DIY i wskazówek dla kobiet w każdym wieku. Jeśli i ty lubisz o siebie dbać i zanim wstaniesz, myślisz, jak się umalować, koniecznie zajrzyj na mój blog. Serdecznie zapraszam!