Skąd wiem, że mój rumień to trądzik różowaty?
Dziewczyny,
dzisiaj szybki wpis o trądziku różowatym, o który prosiłyście mnie długo, bo wiem, że macie problem z rozpoznaniem tej przypadłości. Bardzo często jest on bowiem mylony z zaczerwienieniem występującym choćby przy cerze naczynkowej.
Skąd więc wiem, że mój rumień to właśnie trądzik różowaty? Jak go rozpoznać i czy koniecznie trzeba w tym celu wybierać się do dermatologa?
Zapraszam do czytania! 🙂
Trądzik różowaty to choroba skóry
O tym trzeba powiedzieć od razu, bo może część z Was tego nie wie. Trądzik nie jest tylko niedoskonałościami skóry, które można maskować odpowiednimi kosmetykami. To przede wszystkim schorzenie, które wymaga leczenia, bo może przybierać drastyczne formy i bardzo utrudniać życie.
Dlatego od razu na wstępie zaznaczę, że jeśli podejrzewacie u siebie trądzik różowaty, zgłoście się do dermatologa.
Kosmetykami z drogerii nie rozwiążecie problemu, a możecie go co najwyżej zamaskować. Tu potrzebne są odpowiednie leki, a tylko lekarz wie, co i w jakich ilościach przypisać, żeby Wam pomóc.
Jak rozpoznać trądzik różowaty?
To dość trudne, bo jego pierwszym i najważniejszym objawem jest podrażnienie skóry i zaczerwienienie w środkowej części twarzy – łatwo pomylić je choćby z alergią czy rumieniem typowym dla cery naczynkowej. Warto więc zwrócić uwagę na inne objawy charakterystyczne dla trądziku różowatego:
- zaczerwienienie skóry w okolicy nosa i policzków,
- podrażnienie i nieprzyjemne pieczenie skóry,
- niedoskonałości skóry typu grudki i krostki,
- obrzęk twarzy ze szczególnym uwzględnieniem nosa,
- a u niektórych także zapalenie spojówek.
Przyczyny trądziku różowatego
Rozpoznając to schorzenie, można kierować się również przyczynami. U kogo może pojawić się trądzik różowaty i co go powoduje?
Bardzo często trądzik różowaty pojawia się tam, gdzie była cera naczynkowa. Jest to odmiana trądziku nazywana „nerwicą małych naczyń skórnych”, która pojawia się w momencie, gdy cera naczynkowa nie jest odpowiednio pielęgnowana i zmiany się nasilają.
Inne przyczyny trądziku różowatego to m.in.
- alergie (również pokarmowe),
- nadciśnienie tętnicze i problemy z krążeniem,
- nadużywanie alkoholu i używek,
- długotrwały stres o dużym nasileniu,
- przyjmowanie leków steroidowych,
- i jeszcze kilka innych.
Jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym?
Co ja Wam mogę doradzić, jeśli już będziecie mieli pewność, że to, co macie na twarzy to trądzik różowaty? Przede wszystko stosowanie się do zaleceń dermatologa – jeśli macie wątpliwości, pytajcie go.
Najważniejsze jest jednak ograniczenie podrażniania skóry, czyli unikanie stresu, ostrych przypraw, alkoholu, sauny, pełnego słońca, kosmetyków ze składnikami drażniącymi np. parabenami itd. Ważne jest też nawilżanie i odżywianie cery, aby nie brakowało jej składników niezbędnych do regeneracji. No i dużym, dużym plusem jest też stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, bo promieniowanie UV to jeden z najbardziej szkodliwych dla skóry czynników i może naprawdę zaostrzać objawy trądziku różowatego.