TOP 7 naturalnych olejków, które stosuję w pielęgnacji skóry
Dziewczyny,
czy stosujecie naturalne olejki kosmetyczne w pielęgnacji? Jeśli nie, to mam nadzieję, że tym wpisem zachęcę was do zmiany. Jestem zwolenniczka naturalnej pielęgnacji i udowodnię wam, że olejki to niedoceniane kosmetyki wprost z natury, skuteczne, tanie i bardzo łatwe w zastosowaniu.
Naturalne olejki w pielęgnacji skóry
Za chwilę przedstawię wam moje top 7 naturalnych olejków, które stosuję w mojej codziennej pielęgnacji. Ale zanim o nich, kilka słów o tym, dlaczego warto stosować oleje w pielęgnacji skóry. Z roku na rok wzrasta popularność olejowania skóry, a wszystko dzięki temu, że odkrywamy coraz to nowsze właściwości tych naturalnych substancji.
Olejki roślinne to emolienty
Co to oznacza? Że są w stanie wytworzyć na skórze cienką warstwę okluzyjną, która chroni skórę przed utratą nawilżenia, ale również wytracaniem cennych składników odżywczych dostarczonych np. w serum.
Wiele olejków to naturalne filtry UV
Po drugie wiele z olejków roślinnych ma naturalne właściwości chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Co prawda nie zastąpią mocnych filtrów, ale olejek z pestek malina ma SPF 28, a olej z nasion marchwi nawet SPF 38. To całkiem fajna wartość.
Olejki są bogate w cenne składniki odżywcze
W jednym olejku arganowym kryje się około 100 różnych składników odżywczych, ale olejek awokado nazywany jest olejem siedmiu witamin. To tylko potwierdzenie tego, że naturalne olejki to cenne źródło składników potrzebnych skórze, takich jak: witamina E, witamina A, krzem, cynk, siarka, inne minerały, kwasy tłuszczowe omega, skwalan, fitosterole itp.
Oleje są wielozadaniowe
I na koniec to, co lubię najbardziej, czyli wielozadaniowość olejków. Można je stosować na ciało, na twarz, na włosy, na paznokcie, razem z innymi składnikami lub jako osobny kosmetyk. Możliwości są dziesiątki.
TOP 7. Najlepsze olejki do pielęgnacji
Czas na moją subiektywną listę naturalnych olejków, które warto stosować w pielęgnacji. Nie zakładam, że wszystkie sprawdza się również u was, ale polecam przetestować. To moim zdaniem najlepsze naturalne olejki do skóry, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji.
1. Olejek migdałowy
Kocham olejek ze słodkich migdałów za jego piękny zapach i delikatność. To olejek bardzo często polecany kobietom ciężarnym. Można nim pielęgnować też skórę niemowląt. Jest bardzo łagodny, natłuszcza i wygładza skórę, nadaje miękkość i chroni przed utratą nawilżenia. Ma też działanie antyoksydacyjne i odmładzające, więc cudnie sprawdza się na cerze.
2. Olejek arganowy
Król wśród olejków, który u mnie równie często stosowany jest na skórę twarzy, włosy, jak i paznokcie. Wspomaga naturalną regenerację, więc pomoże osłabionej i podrażnionej skórze. Chroni też przed słońcem i wysoką temperaturą. Uwielbiam go za bogactwo składników odżywczych, które cudnie rewitalizują moją skórę. Oczywiście, o ile użyje oryginalnego oleju arganowego, tłoczonego na zimno, nierafinowanego, wprost z Maroka.
3. Olejek rycynowy
Ten niedoceniany olejek pomógł mi, gdy zmagałam się z trądzikiem, ponieważ ma silne właściwości antybakteryjne. Oczyszcza, detoksykuje i pobudza skórę do regeneracji. Najczęściej stosuję go do demakijażu i oczyszczania cery – w połączeniu z olejem arganowym działa świetnie.
4. Olejek różany
Jeden z najczęściej stosowanych w pielęgnacji cery olejków to oczywiście olej różany. Najlepszy (ale też najdroższy) jest ten z róży damasceńskiej. Warto mieć jego maleńką buteleczkę, bo łagodzi podrażnienia skóry i skutecznie ją odmładza. No i ten cudny, różany zapach… tego nie da się opisać!
5. Olejek malinowy
Olejek malinowy najczęściej stosuję na dzień jako zamiennik kremu i lekką bazę pod makijaż. Świetnie wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt i rewitalizuje, a przy tym jest jednym z najsilniejszych naturalnych filtrów UV.
6. Olejek jojoba
Z kolei do olejku jojoba przez bardzo długi czas nie byłam przekonana. Zwłaszcza gdy przeczytałam, że tak właściwie jest to płynny wosk, a nie olej. Okazuje się jednak, że jojoba doskonale się wchłania i przywraca skórze prawidłowe funkcje, dzięki temu że jest zbudowany podobnie jak nasze naturalne sebum. Dlatego tak dobrze ochrania przed utratą nawilżenia i jednocześnie zapobiega nadmiernej produkcji sebum.
7. Olejek z czarnuszki
Na koniec olejek z czarnuszki. Najrzadziej stosowany w pielęgnacji cery, ale bardzo skuteczny, gdy pojawiają się różnego rodzaju podrażnienia. Działa przeciwzapalnie i łagodzi objawy np. alergii skórnych. Wmasowuję go w skórę, gdy swędzi i piecze – naprawdę pomaga.
I tak właśnie prezentuje się moja ulubiona siódemka naturalnych olejków. Dajcie znać, jakie oleje wy stosujecie w swojej pielęgnacji cery. Jestem bardzo ciekawa i czekam na komentarze 🙂