Krem nawilżający – jak działa i czym go wspierać?
Hej!
Krem nawilżający to nieodzowny element codziennej pielęgnacji… tzn mam taką nadzieję, ze nawilżacie skórę i stosujecie krem na dzień i na noc.To podstawa pielęgnacji dla każdego: każda skóra potrzebuje nawilżenia. Zastanawiałyście się kiedyś, jak działa krem nawilżający? Jakie składniki nadają mu takie właściwości i skuteczne działanie? Dziś opowiem Wam trochę o nawilżaniu i o tym, co jest doskonałym wsparciem dla kremu do twarzy.
Jak działa krem nawilżający?
Krem nawilżający ma proste zadanie: poprawić bilans wodny w skórze. Co to znaczy? Nie, to nie znaczy, że krem wtłacza nam wodę do naskórka, lecz po prostu blokuje jej ucieczkę. W jaki sposób? Poprzez wzmocnienie barier skórnych – to one utrudniają odparowywanie wody a dodatkowo zwiększają zdolność do wiązania wody w skórze. Zazwyczaj kremy nawilżające są dość lekkie i łatwo się wchłaniają, więc przynoszą natychmiastowe efekty w postaci miękkiej i gładkiej cery. Ponadto dobry krem nie tylko działa natychmiast, ale przynosi długotrwałe nawilżenie.
Serum do twarzy – silne wsparcie dla kremu
Używacie serum do twarzy? Jeśli nie, zdecydowanie zalecam:) to właśnie ono zostało stworzone po to, by wniknąć w głębsze partie skóry i tam utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia. Mistrzem w tej dziedzinie jest kwas hialuronowy – ten małocząsteczkowy jest jakby stworzony do serum – jego maleńkie struktury docierają pod powierzchnię i tam hialuron wychwytuje cząstki wody, zapobiegając ich ucieczce. Serum chroni przed TEWL jak mało co!
Składniki nawilżające w kremach
Zgodnie z zapowiedzią – opowiem Wam teraz co nawilża w kremie lub serum i jakich składników najlepiej szukać w kosmetykach.
Kwas hialuronowy
To mistrz nawilżenia. Występuje w organizmie. To glukozaminoglikan; razem z kolagenem i elastyną buduje strukturę skóry. Oczywiście z biegiem lat jego stężenie w skórze zmniejsza się,dlatego maleje zawartość wody i powstają zmarszczki, bo skóra staje się wiotka. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy uchodzi za jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających. Jedna cząstka kwasu hialuronowego potrafi wychwycić i zatrzymać w skórze około 250 cząstek wody:) Rekordzista!
Kolagen
Wiadomo, że cenne białko młodości, które występuje w organizmie i nadaje naskórkowi sprężystość i elastyczność. Zastosowanie kosmetyczne ma hydrolizat kolagenu, który pozostawia na skórze film i zapobiega odwodnieniu. Trzeba dostarczać kolagen skórze, bo jego ilość z wiekiem też maleje. Ech, wszystkiego nam ubywa, tylko nie lat 🙂
Gliceryna
To alkohol (tak, ale tzw. “dobry”) trójwodorotlenowy, który przenika przez warstwę rogową naskórka i dociera do przestrzeni międzykomórkowej. W kosmetykach jest cenny, ponieważ występuje w roli substancji nawilżającej lub emolientu.
Wazelina
To mieszanina węglowodorów. Jako emolient działa zmiękczająco i wygładzająco. Dzięki temu, że tworzy na skórze film ochronny, zapobiega jej wysuszaniu. Bardziej ceniona w kosmetykach do ciała niż do twarzy, ponieważ wazelina bywa dość komedogenna i ciężka, więc nadużywanie może zaczopować ujścia gruczołów łojowych.
Mocznik
To produkt metaboliczny białek, który znajduje się w moczu i pocie. Mocznik chętnie stosowany jest w kremach, ponieważ jest niedrogi a ponadto dobrze chroni przed TEWL. Ma właściwości nawilżające, gdy jego zawartość w kremie nie przekracza 10 procent.
Ceramidy
Związki chemiczne z grupy lipidów, ważne, bo stanowią budulec cementu komórkowego w skórze. Oczywiście ich zawartość maleje z wiekiem (jak wszystkiego, co cenne), zatem warto uzupełniać niedobory i sięgać po ceramidy syntetyczne: przywracają one skórze właściwy poziom nawilżenia.
Skwalen
To cząsteczka z grupy węglowodorów. Chroni skórę przed odwodnieniem i zwalcza bakterie. Skwalen jest jednym z odkryć współczesnej kosmetologii, choć znamy go już od dawna, ponieważ w naturalnej postaci występuje w oleju jojoba. Skwalen nie tylko nawilża suchą skórę, ale także reguluje sebum na skórze tłustej. Bardzo cenny spryciarz. Jeśli szukacie dobrego skwalenu, po prostu stosujcie olejek jojoba.
Znacie któryś z tych składników? Może jest w Waszym kremie? Warto sprawdzić INCI kosmetyków:) Jestem ciekawa, czy znacie jakiś dobry krem lub serum nawilżające – koniecznie zostawcie komentarz! 🙂