Kosmetyki myjące z dobrym składem. Co powinny zawierać?
Czym myjesz swoją twarz?
Może dziwi cię rozpoczęcie tego tekstu. Ale to kluczowe pytanie – chcę udowodnić ci, że prawdopodobnie myjesz swoją twarz niewłaściwymi produktami. Czas zrewidować swoją pielęgnację i poznać kosmetyki do twarzy z dobrym składem! 🙂
JAK WYBIERAMY KOSMETYKI MYJĄCE DO TWARZY?
Na sklepowych półkach roi się od produktów do mycia twarzy. Od całego tego wachlarza marek, kosmetyków i składników może się zakręcić w głowie. Dlatego najczęściej wybieramy to, co jest: najtańsze, najlepiej wyeksponowane, najbardziej kolorowe albo polecane przez bliskich. Czasami zaglądamy do sieci, kupujemy produkty popularne, pod wpływem reklam albo top list w drogeriach.
I tu pojawia się problem, bo zdecydowanie nie jest to najlepszy sposób na wybieranie kosmetyków. Gdzie sprawdzenie składników? Gdzie dobór produktu do potrzeb skóry? Gdzie porównanie składów? No właśnie…
ZŁY WYBÓR KOSMETYKU = PROBLEMY SKÓRNE
Podczas wyboru kosmetyków najważniejsze jest, żeby sprostać potrzebom skóry – a one są różne w zależności od tego, czy mamy cerę suchą, czy tłustą, czy są na niej przebarwienia albo trądzik, jaki jest jej wiek itd.
Jeśli wybierzemy niewłaściwie, możemy pogłębić problem, zamiast go rozwiązać. I nie chodzi tylko o dostarczanie odpowiednich składników. Czy wiecie, że wiele z kosmetyków myjących do twarzy zawiera substancje, które wysuszają skórę?! To wszystkie te składniki o najdłuższych, najdziwniej brzmiących i najbardziej chemicznych nazwach. W ogóle chemia to nie jest to, czego potrzebuje nasza skóra. Pamiętajcie o tym!
Zróbcie sobie krótki test. Weźcie swój standardowy kosmetyk i jeśli po umyciu skóra jest wysuszona, ściągnięta i podrażniona, a po chwili pojawiają się suche skórki – no to, halo, jest coś nie tak!
ZASADY WYBIERANIA KOSMETYKÓW MYJĄCYCH
Czas na konkrety. Garść wskazówek na temat tego, jak wybierać kosmetyki do twarzy, żeby nie wysuszać jej i nie podrażniać podczas mycia.
- Im krótszy skład, tym lepszy kosmetyk.
- Najważniejsze jest INCI i sprawdzenie tego, co się w nim kryje.
- Lepsze są produkty, w których jest dużo składników naturalnych.
- Olejki w produktach myjących są naprawdę spoko!
- Brak chemii, konserwantów, parabenów, alkoholi to duży plus.
- Dobry produkt to ten bez sztucznych barwników i aromatów.
- Zamiast SLS i SLES, dobrze szukać łagodnych substancji myjących.
- Jeśli produkt ma certyfikaty eko to naprawdę dobrze!
- Produkty z krótszą datą przydatności są lepsze, bo są naturalne.
- Jak coś jest handmade, to z reguły ma lepszy skład.
SKŁADNIKI, KTÓRYCH WARTO SZUKAĆ W KOSMETYKACH DO MYCIA TWARZY
Głównym składnikiem każdego kosmetyku myjącego są substancje pieniące, bo przecież dobry żel do mycia twarzy musi się pienić, prawda? I tu pojawia się pułapka, bo najczęściej są to sodium lauryl sulfate (SLS) i sodium laureth sulfate (SLES) – składniki potencjalnie drażniące i mogące wywoływać alergie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby twoja skóra nie cierpiała po myciu, szukaj w składzie kosmetyków raczej sodium coco sulfate (SCS), zamiennika o łagodnym działaniu, który pozyskuje się z kokosa. Możesz sięgnąć też po najmniej drażniące: decyl/coco/lauryl glucoside albo disodium cocoyl glutamate. Znajomość tych zdrowszych składników to podstawa.
Dobrze, jeśli kosmetyk do mycia twarzy zawiera też olejki – tłuste zabrudzenia najlepiej zmyć innym tłuszczem, a poza tym naturalne oleje wzmacniają barierę hydrolipidową, zapobiegają wysuszeniu skóry, odżywiają, wygładzają itd. Olejki najczęściej spotykane w kosmetykach myjących to olej arganowy (Argania Spinosa Kernel Oil), olej migdałowy (Prunus Amygdalus Dulcis Oil), olej jojoba (Simmondsia Chinensis Oil) albo olejek różany (Rosa Canina Oil). Ale każdy inny olejek się nada!
Musisz wiedzieć, że naturalne właściwości oczyszczające mają też glinki oraz kwasy np. mlekowy, askorbinowy (witamina C). Miej na nie oko. Dobrze, jeśli w składzie żelu myjącego znajdziesz też inne witaminy (A, E, B), ekstrakty roślinne albo dodatkowe składniki np. nawilżający kwas hialuronowy. Choć nie koniecznie, bo one ważniejsze są w kremie i serum.
PODSUMOWANIE
Będzie krótko – najważniejsze jest skład, naturalność i dopasowanie produktu myjącego do potrzeb skóry. Czytajcie składy na etykietach, analizujcie, wybierajcie świadomie i nie bójcie się zmian. Testujcie, a jeśli coś nie odpowiada waszej skórze, szukajcie dalej.
Powodzenia! 🙂