Jak zrobić sombre na włosach? Mój krótki poradnik farbowania włosów
Cześć!
Wiesz już pewnie, czym było ombre. Założę się, że nasz też balejaż i falleyage oraz inne modne techniki farbowania włosów. Ale czy pamiętasz jeszcze o sombre? To taka metoda koloryzacji, która daje bardzo naturalne efekty i natychmiast odświeża fryzurę. Czy wiesz, jak zrobić ją samodzielnie w domu? Jeśli jeszcze nie, to nauczysz się tego z mojego artykułu. Zapraszam do lektury.
Czym jest sombre?
Sombre, nazywane też soft ombre, to koloryzacja, która daje bardzo naturalny i delikatny efekt. Jest przeznaczona do każdego typu włosów o różnej długości, jednak najlepiej sprawdzi się na cienkich włosach o małej objętości. Sombre to fryzura, w której twoje pasemka będą lekko rozjaśnione i wygładzone, a ich struktura tylko minimalnie zostanie naruszona – jakiekolwiek uszkodzenia nie są możliwe ze względu na małą ilość zastosowanej farby na niewielkiej części włosów (sombre robi się mniej więcej od połowy pasemek). Sombre najładniej wygląda na lokach lub długim kucyku.
Jak robi się sombre?
Oczywiście najlepszy efekt uzyskasz w salonie fryzjerskim. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną koloryzację, to musisz wiedzieć o kilku sprawach. Po pierwsze ważny jest dobór odpowiednich odcieni i farb. Dobre jakościowo produkty zapewnią trwały i naturalny rezultat. Po drugie nie bez znaczenia jest także technika farbowania. Pasemka powinno koloryzować się na wysokości około 3 cm od nasady. Końcówki rozjaśnia się większą ilością preparatu – dotyczy to tylko tych zewnętrznych pasm. W ten sposób uzyskasz efekt trójwymiarowości i włosów muśniętych słońcem.
Sombre – same zalety
Wiele dziewczyn poleca koloryzację w stylu sombre. Nic w tym dziwnego, bo to całkiem fajny sposób na zmianę fryzury. Według kobiet sombre:
- dodaje włosom objętości;
- jasne pasemka rozświetlają i odmładzają;
- uczesanie nie wymaga częstej interwencji fryzjera;
- ładnie prezentuje się na falach i lokach;
- jest łatwe w pielęgnacji.
Oczywiście trzeba pamiętać o nawilżaniu i odżywianiu końcówek. Te po rozjaśnianiu mogą być nieco przesuszone i rozdwojone. Jeśli nie zadbasz o nie prawidłowo, to sombre straci swój urok. Pamiętaj więc o regularnym używaniu masek, odżywek, olejków i serów na końce pasemek.
Sombre kontra ombre
Sombre jest wariacją na temat ombre. Mimo że są to bardzo podobne fryzury, to jesteś w stanie dostrzec minimalne różnice. Ombre jest najlepsze dla długich i ciemnych włosów, bo mocno rozjaśnione końcówki będą świetnie wyglądały. Nie zaleca się tego typu koloryzacji u pań, które mają rzadkie i cienkie włosy, bo efekt końcowy będzie pozbawiony objętości i trójwymiarowości. Sombre natomiast dobrze sprawdzi się na każdej długości włosów. Będzie wyglądało lekko, naturalnie i bardzo ładnie. Przejścia tonowe nie są tak bardzo widoczne jak w przypadku ombre, bo rozjaśnianie polega na nakładaniu preparatu jaśniejszego o maksymalnie trzy odcienie. Poza tym przy sombre nie trzeba przejmować się odrostami, a fryzura wygląda pięknie nawet po kilku miesiącach.
Sombre DIY
Do przygotowania sombre potrzebne ci będą następujące akcesoria i kosmetyki: folia aluminiowa, rozjaśniacz, plastikowa miska i plastikowy grzebień. Gadżety do koloryzacji nie mogą zawierać metalowych elementów, bo te wchodzą w reakcję ze składnikami rozjaśniacza.
Zacznij od wycięcia z folii aluminiowej kilku pasków o długości twoich włosów i szerokości około 4 cm. Następnie przygotuj rozjaśniającą mieszankę. Pamiętaj: rozrób tylko taką ilość, która będzie ci potrzebna podczas koloryzacji. To, co zostanie, nie nadaje się do użytku, bo rozjaśniacz dość szybko utlenia się i traci swoje właściwości, a co gorsza może negatywnie wpłynąć na włosy. Kiedy produkt jest już przygotowany, rozczesz włosy i wydziel pasma. Na pasemka zaaplikuj rozjaśniacz i zawiń w folię. Po upływie czasu wyznaczonego przez producenta włosy dokładnie umyj i zastosuj nawilżająco-odżywczą odżywkę.